• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: USA

USA nakładają sankcje na byłego prezydenta Jemenu. Zamrożone aktywa i zakaz współpracy dla firm

Foto: Yahya Arhab / EPA Foto: Kobieta z wizerunkami byłego prezydenta Jemenu, Ali Abdullaha Saleha

Stany Zjednoczone nałożyły w poniedziałek sankcje na byłego prezydenta Jemenu Ali Abdullaha Saleha a także dwóch przywódców rebeliantów z plemienia Huthi, którzy mieli zagrażać pokojowi i stabilności w kraju. Na podobny krok zdecydowała się ONZ.

Sankcje wobec Saleha i wojskowych przywódców rebeliantów z plemienia Hutji sprawią, że amerykańskie firmy nie będą mogły nawiązywać z nimi kontaktów biznesowych. USA zamroziły również ich aktywa finansowe znajdujące się w Stanach Zjednoczonych.

Także ONZ

W piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sankcje wobec byłego prezydenta Jemenu Ali Abdullaha Saleha i dwóch wysokiej ranki dowódców rebeliantów szyickich za zagrażanie pokojowi, bezpieczeństwu i stabilności tego kraju.

Sankcje polegają na zakazie wydawania wiz wjazdowych dla Saleha i jego towarzyszy przez wszystkie kraje członkowskie ONZ oraz zamrożeniu jego aktywów w bankach tych krajów.

Do uchwalenia sankcji potrzebna była zgoda wszystkich 15 członków Rady Bezpieczeństwa. Ambasador Litwy w ONZ Raimonda Murmokaite, która przewodniczy komisji Rady ds. sankcji, zawiadomiła na Twitterze, że do wyznaczonego terminu w piątek wieczorem nie wpłynął żaden sprzeciw i wobec tego sankcje weszły w życie.

Liczne zbrodnie

Saleh, były prezydent Jemenu Północnego, był prezydentem zjednoczonego Jemenu w latach 1990 - 2012. W lutym 2012 r. ustąpił i przekazał władzę dotychczasowemu wiceprezydentowi Abd ar-Rab Mansur al-Hadiemu. Saleh - oskarżany o liczne zbrodnie i prześladowanie opozycji - sprzymierzył się następnie z rebeliantami szyickimi z plemienia Huthi i wspiera walkę z legalnymi władzami Jemenu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane