• rozwiń

USA nadal z ratingiem AAA

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła we wtorek najwyższą wiarygodność kredytową Stanów Zjednoczonych - AAA.

Agencja swoją decyzję tłumaczy stabilnymi perspektywami ratingu, co oznacza, że średnioterminowo Fitch nie przewiduje jego obniżenia

Rating w dół, giełda też

Na początku sierpnia inna agencja ratingowa - Standard & Poor's (S&P) obniżyła rating USA z AAA do AA+. Był to pierwszy przypadek utraty przez Stany Zjednoczone najwyższej wiarygodności kredytowej.

S&P uzasadnił obniżenie rankingu brakiem przekonania, że uchwalony 2 sierpnia przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA. Plan ten uchwalono, podnosząc jednocześnie ustawowy limit zadłużenia o 2,4 biliona dolarów. Mniej więcej w tej samej wysokości ma zostać zmniejszony deficyt poprzez cięcia wydatków rządowych. S&P postulował jednak zredukowanie deficytu o minimum 4 biliony dolarów.

Obniżenie ratingu przez S&P spowodowało znaczne spadki na giełdach - tych amerykańskich, jak azjatyckich i europejskich.

nsz/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane