• rozwiń
  • WIG20 2108.16 -0.09%
  • WIG30 2412.08 -0.13%
  • WIG 56253.41 +0.09%
  • sWIG80 11616.53 +0.22%
  • mWIG40 3774.70 -0.33%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:30

Dostosuj

USA mają nowego sekretarza skarbu

Amerykański Senat zatwierdził kandydaturę Timothy'ego Geithnera na stanowisko sekretarza skarbu USA, czyli odpowiednika ministra finansów. Zyskał on akceptację, choć wysunięto przeciw niemu zarzuty o... niezapłacone w terminie zaległe podatki.

Kandydaturę Geithnera wysunął prezydent Barack Obama. Senatorzy docenili jego doświadczenie jako szefa nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej i sprawne interwencje na rynku finansowym na początku kryzysu, gdy latem ubiegłego roku okazało się nagle, że zagrożone upadkiem są liczne banki i instytucje finansowe.

Geithner pracował w ministerstwie skarbu w latach prezydentury Billa Clintona; doszedł do funkcji wiceministra ds. międzynarodowych. Pracował też w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Gdy wyszło jednak na jaw, że miał on zaległości w płaceniu podatków rzędu 40 tys. dolarów, a zapłacił je dopiero wtedy, gdy sztab Obamy prześwietlał jego życiorys, Republikanie wstrzymali przesłuchania kandydata przed senacką komisją finansową.

Przeważyło jednak imponujące doświadczenie Geithnera; Senat docenił to, że jeszcze przed wyborami i nominacją do rządu Obamy był on głęboko zaangażowany w realizację projektów mających ożywić amerykańską gospodarkę i sektor finansowy.

Geithner wyraził też skruchę z powodu "bezmyślnych zaniedbań" w kwestii podatków.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane