• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

USA mają najwyższe bezrobocie od 16 lat

USA mają najwyższe bezrobocie od 16 lat
Foto: sxc.hu Foto: Czy nowy prezydent podźwignie Amerykańską gospodarkę

Zza wielkiej wody napłynęły bardzo słabe dane. 240 a nie 200 tysięcy, jak zakładali analitycy rynku, miejsc pracy ubyło w październiku w Stanach Zjednoczonych. To znaczy, że Amerykanie coraz bardziej odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego.

Dane dotyczące zatrudnienia w USA to jeden ze wskaźników mówiących o kondycji tamtejszej gospodarki, pogrążającej się w kryzysie po załamaniu na rynkach finansowych.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg, spodziewali się w październiku stopy bezrobocia w USA na poziomie 6,3 proc. i spadku liczby miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 200 tys.

A jak jest?

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 6,5 proc., wobec 6,1 proc. we wrześniu - podał w piątek amerykański Departament Pracy w komunikacie. W październiku liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych spadła o 240 tys., podczas gdy we wrześniu spadła po korekcie o 284 tys., wobec wcześniejszych szacunków spadku o 159 tys.

W październiku znacznie spadła także sprzedaż detaliczna, zarówno w domach towarowych specjalizujących się w artykułach luksusowych, jak i sklepach sprzedających tańsze towary. Spadek sprzedaży ściśle wiąże się ze wzrostem bezrobocia - pozbawieni pracy lub zagrożeni jej utratą konsumenci ograniczają zakupy.

Wall Street na plusach

Przed sesją Ford poinformował o zakończeniu III kwartału stratą w wysokości 129 mln USD i o trzymiliardowej stracie na działalności operacyjnej. Po podaniu wyników koncern zapowiedział również cięcie etatów.

Mimo tych niepomyslnych informacji indeksy na Wall Street, DJIA, S&P i Nasdaq, rozpoczęły sesję ponad 1 proc. wzrostami. Obserwatorzy tłumaczą, że po głębokich spadkach z poprzednich dni wielu inwestorów dostrzegło prawdopodobnie dobrą okazję do zakupu akcji.

Co to oznacza dla Polski?

Przedstawiciele władz są zgodni - głęboki kryzys nam nie grozi, bo nasza gospodarka jest tak bardzo rozpędzona, że nie można jej szybko zahamować. Ale na świecie niewykluczone, że zapaść będzie dużo głębsza i potrwa dłużej niż ktokolwiek by się tego spodziewał.

kap/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane