• rozwiń
  • WIG20 2323.68 -0.02%
  • WIG30 2670.00 -0.19%
  • WIG 60484.19 -0.07%
  • sWIG80 11974.20 +0.68%
  • mWIG40 4094.59 -0.34%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:00

Dostosuj

USA grozi kolejny krach?

USA grozi kolejny krach?
Foto: TVN24 Foto: Kolejna bańka na amerykańskim rynku akcji?

Czy USA grozi kolejny krach? Ekonomista Andrew Smithers twierdzi, że działania stymulacyjne Waszyngtonu napompowały kolejną bańkę na rynku akcji, które zostały przewartościowane aż o 40 proc. Smithers zasłynął m.in. tym, że przewidział krach na giełdzie w 2000 roku - pisze "Rzeczpospolita".

Smithers przekonuje, że nowojorską giełdę czeka załamanie nawet o 40 proc. tuż po tym, gdy amerykański bank centralny przerwie program „ilościowego luzowania” polityki pieniężnej. Jego zdaniem, rynki uzależniły się od prowadzonego przez Fed i inne banki centralne programu zasilania gospodarki w gotówkę poprzez skup aktywów.

W cytowanym przez dziennik wywiadzie dla agencji Bloomberga, ekonomista uzasadnia swoją tezę, wskazując, że obecnie tylko w Japonii można znaleźć akcje o atrakcyjnej wycenie.

Skąd on to wie?

Swoje prognozy Andrew Smithers oparł m.in. na tzw. wskaźniku Tobina, czyli mierniku przewartościowania lub niedowartościowania akcji, porównującym kapitalizację danej spółki z wartością rynkową jej aktywów netto, czyli kosztami odtworzenia jej majątku - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Poza tym uwzględnił wskaźnik cena/zysk skorygowany o czynniki cykliczne (tzw. CAPE). W rezultacie ekonomista doszedł do wniosku, że akcje objęte indeksem S&P 500 przewartościowane są o 40 proc.

mon ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane