• rozwiń

USA: Fed obniżył stopy procentowe

USA: Fed obniżył stopy procentowe
Foto: TVN24.pl Foto: Fed chce uspokoić rynki

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Celem przeprowadzonej obniżki jest ochrona gospodarki amerykańskiej przed negatywnymi efektami recesji na rynku nieruchomości.

Stopa funduszy federalnych została obniżona do 4,50 proc. z 4,75 proc.. Decyzją tą Fed potwierdził prognozy analityków. Jest to druga obniżka tej stopy od 2003 roku.

Dyskontowa stopa procentowa została natomiast obniżona do 5,00 proc. z 5,25 proc.

- Dzisiejsze działanie, jak również działania podejmowane przez Fed we wrześniu, powinny zapobiec wpływowi części negatywnych efektów, jakie obecny kryzys na rynku nieruchomości mógłby wywrzeć na całą gospodarkę - napisano w komunikacie banku centralnego.

W opinii Fedu recesja będzie jednak wciąż widoczna w 2008 roku.

Dzisiejsza decyzja nie została podjęta jednogłośnie przez wszystkich członków Rady Rezerw Federalnych. Osobą, która wyłamała się z głosowania był szef Fed w Kansas, Thomas Hoenig, który optował za pozostawieniem stóp na poziomach niezmienionych.

Członkowie Fed podkreślili, iż nadal istnieje ryzyko wzrostu inflacji, a Rada będzie bacznie przyglądać się sytuacji, by w razie potrzeby móc odpowiednio zareagować.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane