• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

USA chcą ocalić zadłużonch gigantów

Rząd amerykański przyjdzie z pomocą dwóm wielki publicznym instytucjom gwarantującym kredyty hipoteczne i nie dopuści do ich bankructwa, które jeszcze bardziej pogłębiłoby kryzys.

Sekretarz skarbu USA Henry Paulson ogłosił w niedzielę plany pomocy dla spółek Freddie Mac i Fannie Mae. Te rządowe instytucje oferujące pożyczki hipoteczne mają - w wyniku pogłębiającego się od roku kryzysu - wielkie kłopoty finansowe.

Paulson powiedział, że rząd planuje czasowe zwiększenie linii kredytowej dla obu spółek. Skarb mógłby też w razie konieczności kupić ich akcje. Oba kroki wymagają zgody Kongresu. Jednakże sekretarz skarbu odrzucił możliwość nacjonalizacji Freddie Mac i Fannie Mae.

Freddie Mac (Federal Home Loan Mortgage Corporation) i Fannie Mae (Federal National Mortgage Association) skupują i gwarantują kredyty hipoteczne. Łącznie posiadają lub gwarantują około połowy kredytów hipotecznych w USA, o wartości 5,3 biliona USD.

W piątek akcje obu instytucji znacznie spadły na nowojorskiej giełdzie. Na Wall Street utrzymują się obawy o ich ewentualny upadek, co byłoby kolejnym ciosem dla pogrążonych w kryzysie amerykańskich rynków finansowych.

Freddie Mac ze stratą ponad 3 mld dolarów w 2007 roku znalazł się na ósmej pozycji "Fortune" w kategorii tych spółek, które straciły najwięcej pieniędzy, a Fannie Mae ze stratą 2 mld dolarów na dwunastym miejscu.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane