• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"USA absolutnie utrzyma rating"

Perspektywa długu amerykańskiego nie jest negatywna i USA "absolutnie" utrzyma długoterminowy rating kredytowy na najwyższym możliwym poziomie AAA - zapewnił amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner.

Wczoraj agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła perspektywę długoterminowego ratingu dla USA do "negatywnej" ze "stabilnej". S&P potwierdziła jednocześnie długoterminowy rating dla Stanów Zjednoczonych na poziomie AAA oraz krótkoterminowy rating na poziomie A-1+. Agencja uargumentowała swoja decyzja faktem, że władze USAA nie potrafią się dogadać co do sposobów walki z deficytem budżetowym.

- Nie musimy się zgadzać ze wszystkimi decyzjami agencji - powiedział dziś Geithner w wywiadzie dla CNBC. - Stany Zjednoczone absolutnie utrzymają AAA rating - dodał.

Geitner podkreślił, że w USA panuje konsensus, co do tego, że amerykański rząd musi podjąć kroki w celu ograniczenia deficytu budżetowego.

- Wyzwaniem, które przed nami stoi jest to, aby wprowadzić reformy, które uchwali Kongres. Świat będzie wtedy wiedział, że wychodzimy naprzeciw problemowi, a nie, że unikamy konfrontacji z nim - stwierdził amerykański sekretarz skarbu.

Zmiana perspektywy ratingu, przy jednoczesnym pozostawieniu wiarygodności kredytowej na niezmienionym poziomie oznacza, że analitycy nadal wierzą w to, że USA są w stanie spłacić swój dług, ale już niedługo może się to zmienić.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane