• rozwiń

Urzędnik zapłaci roczną pensją za błąd

Urzędnik zapłaci roczną pensją za błąd
Foto: TVN24 Foto: Czujność wkracza do urzędów

Za błędną decyzję bądź zaniechanie rażąco naruszające prawo urzędnik poniesie karę finansową w wysokości nawet 12 jego pensji - przewiduje ustawa podpisana w poniedziałek przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W myśl ustawy, do odpowiedzialności będą pociągani ci urzędnicy, którzy swoim działaniem lub zaniechaniem rażąco naruszą prawo, powodując powstanie szkód u obywateli lub przedsiębiorców. Jeżeli dana instytucja będzie musiała wypłacić odszkodowanie za błędną decyzję swojego pracownika, podjętą z rażącym naruszeniem prawa, to urzędnik poniesie za to odpowiedzialność majątkową w wysokości nawet 12 jego pensji.

Jeszcze w pracach nad ustawą urzędnicy wskazywali, że tak surowe kary za błąd mogą spowodować paraliż prac w urzędach, bo każdy z pracowników administracji publicznej przed podjęciem decyzji będzie wolał dwa razy się zastanowić.

Nowe przepisy stosować się będzie do działań i zaniechań funkcjonariuszy publicznych, do których dojdzie od dnia wejścia w życie ustawy, czyli po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane