• rozwiń

Urzędniczka z milionami na koncie

Urzędniczka z milionami na koncie
Foto: TVN24 Foto: Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch

Wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch to najbogatsza urzędniczka wśród ministrów odpowiedzialnych za resorty finansowe i gospodarcze. Jej majątek - razem z nieruchomościami - szacowany jest na grubo ponad 20 milionów złotych. Jej szefowi Jackowi Rostowskiemu udało się zgromadzić na kontach kilkadziesiąt razy mniej.

Z oświadczenia majątkowego podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości wynika, że Chojna-Duch posiada oszczędności w wysokości ok. 9,6 mln zł i prawie 650 tys. euro. Kolejnych 5 mln zł warte są jej papiery wartościowe.

Dużo? W ubiegłym roku oszczędności wiceminister były jeszcze bardziej imponujące. Na kontach podsekretarz stanu znajdowało się około 3,5 mln złotych więcej, niż dziś. Dużo więcej warte były też papiery wartościowe Chojny-Duch (dziś pięć milionów, w zeszłym roku 14).

Kompleks nieruchomości

Elżbieta Chojna-Duch inwestuje także w nieruchomości. W 2006 roku kupiła od warszawskiego SGGW działki rolne o powierzchni ok. 4,8 ha i niemal tyle samo ziemi od olsztyńskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Wiceminister jest również właścicielką pięciu mieszkań o łącznej powierzchni ponad 600 metrów kw. i 80-metrowego lokalu użytkowego.

Podsekretarz posiada także gospodarstwo rolno-leśne o powierzchni niemal 10 ha oraz działki rolno-leśne w kilku gminach zajmujące niemal 14 ha. Kolejna działka o powierzchni 4,4 ha znajduje się w jej wieczystym użytkowaniu. Wiceminister zaznacza jednak, że "z tytułu tych działek nie odniosła w 2008 roku żadnego dochodu".

Najbogatsza urzędniczka

Jak sprawdził "Parkiet", wiceminister finansów jest najbogatszą urzędniczką wśród ministrów odpowiedzialnych za resorty finansowe i gospodarcze. Chojna-Duch zdecydowanie wyprzedza swojego szefa Jacka Rostowskiego (oszczędności około 305 tys. zł w gotówce i depozytach), który wśród urzędników Ministerstwa Finansów plasuje się pod względem majątku dopiero na 10 miejscu. Wyprzedzają go m.in. Elżbieta Suchocka-Roguska (około 460 tys. zł), Andrzej Parafianowicz (około 450 tys. zł) oraz Maciej Grabowski (niecałe 370 tys. zł).

Elżbieta Chojna-Duch jest doktorem habilitowanym nauk prawnych. Studia na Wydziale Prawa i Administracji ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Od czerwca 1994 do listopada 1995 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. Później przez rok przewodniczyła radzie Narodowego Funduszu Zdrowia, a w latach 2002-2007 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli. 27 listopada 2007 z rekomendacji Polskiego Stronnictwa Ludowego ponownie została wiceministrem finansów.

ŁUD,ŁOs//kdj/tr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane