• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Urzędnicy zdusili nową gałąź przemysłu

Urzędnicy zdusili nową gałąź przemysłu
Foto: TVN24 Foto: Paliwu z foliówek urzędnicy powiedzieli: nie

Urzędnicy z Ministerstwa Finansów zrobili wszystko, by zdusić nową dziedzinę przemysłu chemicznego. Chodzi o kraking katalityczny, czyli przerabianie foliowych odpadów na paliwo - donosi dziennik "Polska".

Według gazety, technologia, która znajduje wielkie zainteresowanie w świecie, właściwie nie ma wad. Szybko więc zainwestowało w nią kilkudziesięciu biznesmenów. Początkowo szło wszystko dobrze - przedsiębiorcy mogli liczyć na tanie kredyty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zmieniły się przepisy, biznes przestał się opłacać

Koszt produkcji paliwa z folii jest wyższy niż koszt paliwa z ropy. Cały interes opłacał się, bo paliwo produkowane z folii zostało objęte niższym podatkiem akcyzowym

...

Wszystko runęło jednego dnia, gdy urzędnicy Ministerstwa Finansów zmienili przepisy podatkowe. Interes stał się nieopłacalny, a siedmiuset pracowników zakładów zajmujących się krakingiem straciło pracę. Ich pracodawcy stanęli na krawędzi bankructwa.

Dziennik wyjaśnia, że koszt produkcji paliwa z folii jest wyższy niż koszt paliwa z ropy. Cały interes opłacał się, bo paliwo produkowane z folii zostało objęte niższym podatkiem akcyzowym – tak stanowiło rozporządzenie Ministerstwa Finansów z kwietnia 2004. Ale w styczniu 2007 r. przepisy się zmieniły i ulgi nie ma. Przepisy może zmienić Ministerstwo Gospodarki. Według dziennika, wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak ma podjąć decyzję w ciągu kilku tygodni.

mpj/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane