• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Urzędnicy nie chcą płacić za błędy

Urzędnicy nie chcą płacić za błędy
Foto: sxc.hu Foto: Za błędy urzędników wciąż płacą podatnicy

Projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował skarbowców - pisze "Puls Biznesu". Domagają się oni od swego szefa - Jacka Rostowskiego - objęcia pracowników polisą OC, opłacaną z... funduszy resortu finansów.

Popłoch wśród pracowników Ministerstwa Finansów wywołała niedawna wypowiedź premiera Donalda Tuska, który w rozmowie z "Pulsem Biznesu" zapowiedział przyspieszenie sejmowych prac nad projektem ustawy o materialnej odpowiedzialności urzędników za bezprawne decyzje. Według gazety, zapowiedź szefa rządu zwiększa szanse na wprowadzenie tej ustawy w życie.

Nie stać ich na płacenie za błędy

Dlatego związkowcy z Solidarności Pracowników Skarbowości wystąpili do ministra finansów Jacka Rostowskiego z postulatem objęcia wszystkich urzędników skarbowych grupowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC). - Urzędnik, który wyda błędną decyzję, miałby zostać pociągnięty do osobistej odpowiedzialności materialnej - wyjaśnia przewodniczący "S" skarbowców, Tomasz Ludwiński.

Zdaniem urzędników, przygotowywana ustawa jest niebezpieczna, bo zawiera wiele niejasności. - Odpowiedzialność finansowa może spadać na urzędników nawet wtedy, gdy ich wina będzie wątpliwa. A urzędników po prostu nie stać na opłacenie adwokata, o ewentualnym zapłaceniu odszkodowania już nie wspominając — tłumaczy Ludwiński.

Dlaczego państwo ma płacić za niedbalstwo?

Ministerstwo na razie nie ustosunkowało się do postulatu związkowców. Jak tłumaczy, potrzebuje na to trochę czasu. Tymczasem ubezpieczyciele - choć zaznaczają, że byłby to precedens - gotowi są do negocjacji. Wskazują też inne rozwiązanie. - Urzędnicy powinni ubezpieczać się indywidualnie - uważa Maria Tomaszewska-Pestka z departamentu OC Ergo Hestia. - Dlaczego z budżetu państwa miałyby iść pieniądze na pokrycie ich niedbalstwa? - pyta ekspertka. Jej zdaniem, składki urzędników powinny wynosić 500 zł rocznie.

W skarbówce pracuje ok. 60 tys. osób. Ustawa o materialnej odpowiedzialności zakłada, że za błąd, którego skutkiem byłaby wypłata odszkodowania obywatelowi lub firmie - urzędnik z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić aż 40 tys. zł.

bgr, mon/tr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane