• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Urzędnicy bez zasad inwestowania

Urzędnicy bez zasad inwestowania
Foto: TVN24.pl Foto: Urzędowe decyzje potrafią nieźle zameszać na giełdzie

Polska biurokracja nie ma standardu inwestowania - pisze "Puls Biznesu". Pracownik KNF co prawda nie pogra na giełdzie, ale jego kolega z Resortu Skarbu już tak. I praktycznie nic nie powstrzyma go przed wykorzystaniem informacji poufnych.

"PB" sprawdził, jak dbają o zasady etyczne i jak zapobiegają konfliktom interesów najważniejsze państwowe instytucje związane z rynkiem kapitałowym. Pod lupę wziął instytucje, które mają dostęp do informacji poufnych, które mogłyby zatrząść giełdowymi kursami: Komisję Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Skarbu Państwa, UOKiK i Urząd Komunikacji Elektronicznej. Resort Finansów i Urząd Regulacji Energetyki nie odpowiedziały na zapytanie "PB".

Pracownicy tych instytucji dzięki wykonywanym obowiązkom wiedzą często szybciej niż rynek o wydarzeniach i danych finansowych mających wpływ na notowania spółek giełdowych. Taka praca to marzenie dla kogoś nieuczciwego, kto chce zagrać na akcjach.

Tylko KNF

Jak ustaliła gazeta, ostre reguły panują jedynie w KNF. Pracownicy Nadzoru w ogóle nie mogą inwestować na giełdzie.

Urzędnicy pracujący w MSP, UOKiK i UKE mają znacznie lżej. Wszystkie trzy instytucje przyznają, że nie mają żadnych wewnętrznych regulacji dotyczących inwestowania. W wszystkich obowiązują jedynie przepisy wynikające z ustawy o służbie publicznej. Wynika z nich, że członkowie służby cywilnej nie mogą wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami lub podważających zaufanie do służby.

Tymczasem eksperci podkreślają: w instytucjach, które mogą mieć taki wpływ na rynki kapitałowe, powinny obowiązywać wewnętrzne kodeksy etyczne.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane