• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Urząd Regulacji Energetyki ma nowego prezesa

Foto: PAP/ Rafa Guz Foto: Nowym prezesem URE został Maciej Bando

Maciej Bando nowym prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Swoją funkcję będzie pełnił pięć lat. Bando od 1 stycznia 2012 r. był wiceprezesem Urzędu, a od 11 grudnia ubiegłego roku pełnił też obowiązki prezesa.

Bando pełnił obowiązki prezesa po tym, jak ze stanowiska odszedł Marek Woszczyk. W grudniu ubiegłego roku Woszczyk został prezesem Polskiej Grupy Energetycznej. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Kiliana, który pożegnał się z Grupą w połowie listopada 2013 r.

Maciej Bando jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz studiów podyplomowych biznesu i zarządzania. Ukończył także kursy i szkolenia z zakresu zarządzania i finansów.

Przez wiele lat w różnych podmiotach pełnił funkcję dyrektora finansowego lub członka zarządu

odpowiedzialnego za finanse i inwestycje. W latach 2002-2009 związany był z Polską Grupą Energetyczną, gdzie był m. in. wiceprezesem Zarządu Elektrowni Szczytowo-Pompowych (obecnie PGE Energia Odnawialna) oraz dyrektorem Biura Inwestycji w PGE Dystrybucja Warszawa Teren.

Obowiązki prezesa

Do obowiązków i kompetencji prezesa URE należy m. in. "zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, rozwój konkurencji; przeciwdziałanie negatywnym skutkom naturalnych monopoli; monitorowanie funkcjonowania systemu gazowego i elektroenergetycznego, udzielanie i cofanie koncesji, uzgadnianie projektów planów rozwoju przedsiębiorstw energetycznych, określanie wskaźników i cen wskaźnikowych istotnych dla procesu kształtowania taryf".

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.

Jak informuje URE w komunikacie, "po raz pierwszy wybór nowego szefa URE nastąpił w drodze konkurencyjnego naboru przeprowadzanego przez zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z upoważnienia prezesa Rady Ministrów". Nowe zasady przywracają kadencyjność szefa URE. Zostały one wprowadzone we wrześniu 2013 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane