• rozwiń

Ursus ma nowego inwestora

Ursus ma nowego inwestora
Foto: TVN24 Foto: Ursus umowę podpisze w sierpniu

Ursus - legenda polskiego przemysłu ciągnikowego - znalazł partnera strategicznego w Turcji. Uzel, to największy producent traktorów w tym kraju.

W sierpniu ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie między Uzelem, a właścicielem Ursusa - firmą Bumar. Turecki inwestor ma swoje fabryki m.in. w Turcji, Indiach i Niemczech. Roczne obrotu firmy sięgają 600-ciuset milionów dolarów. Podobnie jak nasz Ursus produkuje m.in. ciągniki. Tyle że roczna produkcja tureckiej firmy wynosi około 30 tys. sztuka taśm polskiej fabryki zjechało w ubiegłym roku 1,5 tys. sztuk.

Uzel sprzedaje swoje traktory do około 70 krajów. W ubiegłym roku był liderem rynku tureckiego. Sprzedał tam 15,4 tys. traktorów. To dało mu 37-procentowy udział. Uzel wytwarza także silniki Diesla oraz komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego.

Według nieoficjalnych informacji Turcy mieliby objąć 51 proc. udziałów w polskiej spółce. Uzel zainwestuje w Ursusa w zamian m.in. za prawo do marki. To ma sprawić, że polska fabryka, która od lat boryka się z problemami finansowymi, znów wyszłaby na prostą.

Turcy już teraz dostarczają Ursusowi komponenty do produkcji ciągników. Wiele lat temu Uzel - podobnie jak Ursus - kupił licencje od znanego światowego producenta ciągników Fergussona i obie firmy produkują o tego czasu podobne pojazdy.

Władze Ursusa są teraz w Turcji, gdzie zwiedzają fabrykę, w której montowane są ciągniki Uzela.

TR

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane