• rozwiń

Temat: Praca

Urlopy ojcowskie? Lawinowy wzrost zainteresowania

Urlopy ojcowskie? Lawinowy wzrost zainteresowania
Foto: Shutterstock Foto: Urlop tacierzyński cieszy się coraz większa popularnością

Ojcowie coraz chętniej korzystają z urlopu ojcowskiego. Z dwutygodniowego tacierzyńskiego w grudniu zeszłego roku skorzystało 2 tys. osób, natomiast w marcu tego roku było to już 13 tys. osób - podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Dodatkowo urlopem macierzyńskim, rodzicielskim oraz wychowawczym, ojcowie mogą podzielić się z matką. W tym roku z urlopu macierzyńskiego od stycznia do kwietnia skorzystało już 40 tys. ojców, natomiast w zeszłym roku było to niespełna 10 tys. osób

- Widać coraz większe zainteresowanie urlopami, chociaż wciąż jest dużo wątpliwości dotyczących praw ojców. Rodzice najczęściej pytają czy pracodawca może odmówić przyznania urlopu. Odpowiedź jest prosta: nie mogą – informuje minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jakie urlopy przysługują ojcom?

Ministerstwo dodatkowo informuje, że ojcowie mogą skorzystać z podstawowego urlopu macierzyńskiego – czyli 20 tygodni od dnia porodu. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest wyłącznie dla matki. Pozostałe 6 tygodni rodzice mogą podzielić między sobą. Urlopu rodzicielskiego, który wynosi 26 tygodni. Cały okres urlopu można podzielić na trzy części, 
z których na przemian może skorzystać zarówno tata, jak i mama dziecka. Bezpłatnego urlopu wychowawczego, który maksymalnie może wynieść 3 lata. A także z urlopu na opiekę nad dzieckiem, który wynosi 2 dni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane