• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

URE: za duża podwyżka

URE: za duża podwyżka
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: URE zgadza się na 10 proc. podwyżki za prąd

- W tej chwili uzasadnione są podwyżki cen energii rzędu 10 procent, a nie jak proponują spółki sprzedające energię, blisko 20 procent - mówi w TVN CNBC Biznes dyrektor departamentu taryf Urzędu Regulacji Energetyki Tomasz Kowalak.

- Spółki energetyczne zaproponowały podwyżki na poziomie kilkunastu, blisko 20 procent, jeśli chodzi o cenę energii. To poziom, którego nie oceniamy jako uzasadniony faktyczną sytuacją na rynku energii - powiedział Kowalak.
Jego zdaniem, są przesłanki do podwyżek cen energii, ale nie w takiej skali, jak proponują dystrybutorzy.

Portfele w rękach URE

Kowalak przypomniał również, że od grudnia trwają negocjacje między URE a spółkami dostarczającymi klientom energię w sprawie zatwierdzenia cen energii elektrycznej.

Poprzedni szef URE Adam Szafrański zdecydował pod koniec października, iż firmy energetyczne, posiadające koncesję na obrót energią zostaną zwolnione z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia taryf dla energii elektrycznej.

Natomiast obecny prezes URE Mariusz Swora wstrzymał w listopadzie 2007 roku wykonanie decyzji swego poprzednika o uwolnieniu cen energii elektrycznej w 2008 roku. Zdaniem URE oznacza to, że spółki energetyczne powinny przedstawić Urzędowi nowe taryfy do zatwierdzenia. Niektóre firmy energetyczne nie zgadzają się z tą interpretacją.

Jak zaznaczył Kowalak, w związku z rozbieżnościami trudno powiedzieć, jak długo firmy będą czekać na zatwierdzenie taryf. - Póki ta rozbieżność nie zostanie zlikwidowana, dwie strony się nie spotkają, trudno mówić o zakończeniu postępowania - ocenił dyrektor. Dodał, że nie wiadomo jak długo potrwają negocjacje w sprawie nowych taryf.


mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane