• rozwiń

URE: obniżyć akcyzę na prąd

URE: obniżyć akcyzę na prąd
Foto: sxc.hu Foto: Akcyza w Polsce wynosi 20 zł za megawatogodzinę

Przedsiębiorstwa zużywające duże ilości prądu powinny być zwolnione z akcyzy za energię elektryczną - przekonuje w rozmowie z TVN CNBC prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora. to zwiększyłoby ich konkrencyjność.

Prezes URE uważa, że to zwiększyłoby ich konkurencyjność, zwłaszcza na europejskim rynku, na którym akcyza na prąd jest znacznie niższa. Chodzi o firmy z branży chemicznej, hutniczej czy papierniczej.

Według niektórych wyliczeń akcyza na prąd jest w Polsce nawet dziesięć razy wyższa niż w Unii Europejskiej. Wniosek o zmianę przepisów trafił do ministra gospodarki i ministra finansów.

- Stawki akcyzy w Polsce należą do jednych, do najwyższych w europie. To jest 20 zł za megawatogodzinę. Jeżeli chodzi o gospodarstwa domowe, to obniżenie do minimalnego poziomu tej akcyzy do stawki wymaganej przez prawo unijne zostawiłyby w kieszeni odbiorców 1,5 mld złotych rocznie - powiedział w TVN CNBC Swora.

- To powinno również skutkować zwiększeniem konkurencyjności Polski jako dobrego miejsca do inwestowania - dodał.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane