• rozwiń
  • WIG20 2331.08 +0.99%
  • WIG30 2676.59 +1.15%
  • WIG 60003.90 +0.96%
  • sWIG80 11629.93 +0.12%
  • mWIG40 4044.39 +1.18%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

URE broni cen gazu przed podwyżką

URE broni cen gazu przed podwyżką
Foto: sxc.hu Foto: Ceny gazu na razie wzrosną

Urząd Regulacji Energetyki nie widzi powodów, by podnieść w tym roku taryfy dla PGNiG – donosi agencja Reuters, powołująca się na Mariusza Sworę, prezesa URE. Kilka dni temu PGNiG poinformowało, że może złożyć wniosek o nowe taryfy z powodu ciągle rosnących cen ropy naftowej.

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo może zostać zmuszone do wystąpienia o dalszą podwyżkę cen gazu w tym roku, na skutek rosnącej presji ze strony galopujących cen ropy naftowej - powiedział kilka dni temu Sławomir Hinc, wiceprezes spółki ds. finansowych.

Do tej pory PGNiG był beneficjentem mocnej złotówki, która wyrównywała w znaczącym stopniu rosnącą cenę gazu, która jest powiązana z cenami ropy naftowej. Według Hinca ten balans został ostatnio zachwiany w związku z galopującymi cenami ropy naftowej i przerwanym umacnianiem się złotego.

Wciąż za mało?

25 kwietnia weszły w życie nowe taryfy gazowe zwiększające cenę sprzedaży surowca o 14,4 proc. PGNiG chciało, żeby podwyżka wyniosła prawie 34 proc., ale regulator nie zgodził się na to.

Niezmiennie jednak stoimy na stanowisku, że w tym roku nie ma przesłanek do kolejnej podwyżki cen gazu

Niezmiennie jednak stoimy na stanowisku, że w tym roku nie ma przesłanek do kolejnej podwyżki cen gazu

Regulator wychodzi z założenia, że nowa taryfa gazowa już uwzględnia trendy na rynku ropy naftowej.

- Do URE nie wpłynął żaden wniosek PGNiG dotyczący zmiany taryfy. Jeśli taki wniosek wpłynie, zostanie rozpatrzony – poinformował Swora. - Niezmiennie jednak stoimy na stanowisku, że w tym roku nie ma przesłanek do kolejnej podwyżki cen gazu - dodał.

mkg/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane