• rozwiń

Urbański: likwidacja abonamentu to chory pomysł

- To jest chory pomysł - tak propozycję LID dotyczącą likwidacji abonamentu ocenia prezes TVP Andrzej Urbański. - To realne zagrożenie dla istnienia mediów publicznych - dodaje prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański

Zdaniem Andrzeja Urbańskiego, finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa - jak proponuje LiD - będzie oznaczać uzależnienie publicznego radia i telewizji od woli koalicji rządowej.
- Kto daje pieniądze, ten żąda - mówi szef TVP i dodaje, że fakt, iż TVP jest obecnie jedną z najsilniejszych publicznych stacji w Europie, to zasługa stabilnego systemu finansowania stacji.

Podobnego zdania jest prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański. - Budżet uchwalają politycy, a abonament zagospodarowuje niezależna Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - mówi Czabański.

Zdaniem Urbańskiego zmiany mogą spowodować osłabienie Telewizji Polskiej i zmniejszyć jej udziały w rynku reklamowym. - Gdzieś na końcu zawsze są pieniądze - puentuje prezes TVP.

Według Krzysztofa Czabańskiego z kolei likwidacja abonamentu jest wręcz zagrożeniem dla istnienia rozgłośni publicznych, które w większości są z niego finansowane. Za przykład podaje swoje radio, dla którego abonament stanowi 70 proc. wpływów.
- Brak tych dochodów musiałby spowodować likwidację programów misyjnych - dodaje.

Prezes publicznego radia odniósł się też do propozycji Platformy Obywatelskiej, dotyczącej likwidacji KRRiT. Zaznaczył, że ten postulat wymaga zmiany zapisów w Konstytucji RP.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane