• rozwiń

Uratują nas unijne zaliczki?

Uratują nas unijne zaliczki?
Foto: Fotorzepa/Bartek Sadowski Foto: Minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska

Co zrobić, żeby przyspieszyć wydawanie unijnych funduszy? W latach 2007-2013 mamy do wydania ponad 67 miliardów euro, a jesteśmy dopiero na początku drogi. Wydatkowanie funduszy unijnych przyspieszą zaliczki dla wszystkich przedsiębiorców - uważa minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

- Przygotowane przez nas rozporządzenie rozszerza możliwość zaliczkowania na wszystkich przedsiębiorców; obecnie możliwość taka istnieje w ściśle określonych działaniach - powiedziała dziennikarzom Bieńkowska.

Projekt rozporządzenia jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Musi być on zaakceptowany m.in. przez Ministerstwo Finansów.

- Na piątek zaplanowane jest w tej sprawie spotkanie z wiceminister finansów Elżbietą Suchocką-Roguską - poinformowała szefowa resortu rozwoju. Przypomniała, że MRR planowało przyjęcie rozporządzenia do końca stycznia.

Niedawni była minister rozwoju regionalnego w rządzie PIS Grażyna Gęsicka zarzuciła rządowi, że zbyt wolno wydaje pieniądze z UE, których dobre i szybkie wykorzystanie może spowodować, że polska gospodarka w okresie kryzysu finansowego zwolni znacznie mniej.

Do końca 2008 roku Polska wydała niecałe 0,4 proc. z funduszy na lata 2007-2013. Rząd zaplanował na ten rok wydanie 16,8 mld zł, ale umowy podpisane do końca 2008 roku - opiewają na razie na 8,1 mld zł.

Bruksela wpłaca już zaliczki

Na konto w NBP trafiają już zaliczkowe pieniądze z Komisji Europejskiej. Do końca marca ma się tam w sumie znaleźć ponad 20 mld zł.

- W sumie KE udzieli nam zaliczki w wysokości 9,5 proc. z 67 mld euro (przewidzianych do wydatkowania do 2013 roku) - powiedziała Bieńkowska, zaznaczając, że zaliczki już są udzielane z tej kwoty.

Problem z wydatkowaniem unijnych funduszy polega między innymi na tym, że - w większości programów unijnych- projekt najpierw musi zostać całkowicie zrealizowany, a dopiero po jego zakończeniu unia wypłaca pieniądze.

Oprócz rozszerzenia katalogu przedsiębiorców uprawnionych do ubiegania się o zaliczkę, projekt rozporządzenia zawiera też korzystne zmiany dla przedsiębiorców dot. poręczeń i gwarancji w dotacjach unijnych.

- Chodzi m.in. o podwyższenie do 4 mln zł możliwości gwarancji tylko wekslem - wyjaśniła Bieńkowska. Do tej pory wekslem można było zabezpieczać dotacje do 1 mln zł.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane