• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Upada mniej firm, ale przełomu nie ma. "Ostra konkurencja cenowa i mała innowacyjność"

Upada mniej firm, ale przełomu nie ma. "Ostra konkurencja cenowa i mała innowacyjność"
Foto: sxc.hu Foto: Bankrutowały najczęściej firmy zaopatrujące budownictwo

W październiku w Polsce upadło 81 firm, o cztery mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Problemy mieli zwłaszcza producenci zaopatrujący budownictwo - poinformował we wtorek w raporcie nt. bankructw Euler Hermes. Główną przyczyną upadłości były kłopoty z płynnością finansową. Bankructw jest o 10 proc. mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż jest ich dwukrotnie więcej niż jeszcze pięć-sześć lat temu.

Przygotowane przez Euler Hermes dane za październik pochodzą z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Zgodnie z nim orzeczenia sądów o upadłości w październiku dotyczyły firm o zsumowanych obrotach w wysokości ok. 680 mln złotych zatrudniających około 2,

4 tys. osób.

Problemy z płynnością finansową

"W stosunku do sytuacji sprzed roku większa była w październiku liczba opublikowanych informacji o upadłościach firm usługowych i handlowych. W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku sądy opublikowały orzeczenia o upadłości 711 przedsiębiorstw działających w Polsce, podczas gdy w tym samym okresie ubiegłego roku było to 798 opublikowanych upadłości" - wyjaśniono w raporcie. Zaznaczono, że wrzesień był drugim w tym roku miesiącem (obok maja), gdy liczba upadłości była wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zdaniem autorów raportu wśród przyczyn upadłości firm wymienić można kwestie związane z popytem, ale w większości przypadków decydujące były problemy z płynnością finansową. Zaznaczono, że z jednej strony firmy mają wysokie koszty stałe - w tym związane z obsługą zadłużenia na potrzeby inwestycji - a z drugiej niską rentowność sprzedaży, która jest efektem ostrej konkurencji cenowej oraz małej innowacyjności.

"Pomimo lepszej niż w roku ubiegłym koniunktury w budownictwie to właśnie bankructwa producentów zaopatrujących sektor budowlany zdominowały zestawienie upadłości firm produkcyjnych" - napisano w raporcie. Spośród 15 bankrutujących firm produkcyjnych dziewięć stanowiły firmy z sektora budowlanego.

Bankrutują firmy sprzedające artykuły konsumpcyjne

"Odwrotnie w handlu hurtowym - tutaj jedynie 3 z 15 opublikowanych informacji o upadłości hurtowni dotyczyła tych sprzedających artykuły budowlane. Zdecydowana większość hurtowni, które zbankrutowały sprzedawała artykuły konsumpcyjne: żywność, ale też artykuły wyposażenia mieszkań" - napisano.


W raporcie poinformowano, że wśród największych upadłości pod względem realizowanego obrotu trzy stanowiły firmy produkcyjne, tyle samo było dystrybutorów hurtowych, dwie firmy budowlane i dwie usługowe. Wśród mniejszych firm o obrotach w wysokości od kilku do kilkunastu milionów najwięcej było firm usługowych i handlowych.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez Euler Hermes w październiku rozpoczęto dziewięć postępowań układowych. Równocześnie niepowodzeniem zakończyło się 12 postępowań naprawczych, które zmieniono na upadłość likwidacyjną.

Przełomu nie ma

Cytowany w raporcie członek zarządu Euler Hermes Tomasz Starus zwrócił uwagę w komentarzu, że mimo iż liczba upadłości jest generalnie niższa niż w roku ubiegłym, to na razie nie można mówić o przełomie. Jego zdaniem co prawda bankructw jest o 10 proc. mniej niż w ubiegłym roku, ale wciąż jest ich dwukrotnie więcej niż jeszcze pięć-sześć lat temu."Przełomu w kwestii liczby upadłości nie mamy, ponieważ nie ma go wciąż w gospodarce, brak jest czynników postępującej i trwałej poprawy sytuacji i w ślad za tym znaczącego zmniejszania się liczby upadłości. Zarówno w skali krajowej, jak i najistotniejszego, unijnego rynku eksportowego, sytuacja jest na krawędzi poprawy" - ocenił Starus.

Dodał, że słabnący popyt w Europie (i niewiele lepszy na rynku krajowym) był ewidentny jeszcze przed embargiem i wojną handlową z Rosją, które to tylko uwypukliły problemy nadprodukcji i niskiej rentowności wielu sektorów (w tym spożywczego). Według niego kilkuprocentowy wzrost wartości realizowanych inwestycji jest lepszy niż kilkunastoprocentowy ich spadek w ubiegłym roku, ale jest jeszcze zbyt słaby do pobudzenia całości gospodarki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane