• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

UOKiK znalazł winnych trzykrotnie droższej mąki?

UOKiK znalazł winnych trzykrotnie droższej mąki?
Foto: TVN24 Foto: O stworzenie kartelu oskarżone są największe spółki na rynku

Ceny mąki mogły być windowane przez trzech producentów i jednego pośrednika, którzy zawarli niedozwolone porozumienie - uważa UOKiK. Pracownicy Urzędu przy współpracy z policją przeszukali na początku maja siedziby i komputery podejrzanych firm.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów otrzymał sygnały o możliwości zawiązania zakazanego kartelu od przedsiębiorców działających na rynku mąki. W związku z tym pod koniec kwietnia wszczął postępowanie wyjaśniające. "Obecnie trwa analiza zgromadzonego w trakcie kontroli materiału dowodowego. Jeżeli zarzuty się potwierdzą, konieczne będzie wszczęcie postępowania antymonopolowego" - czytamy w komunikacie wydanym przez biuro prasowe Urzędu.

"Dlaczego my?"

Podejrzenie UOKiK padło na: VK Mühlen z Grodziska Wielkopolskiego, Gdańskie Młyny i Spichlerze dr Cordesmeyer z Gdańska, Dolnośląskie Młyny z Ujazdu Górnego oraz spółkę Cargill –

Nie wiem dlaczego nas wybrano. Nie wynikało to z postanowienia sądu. Była to kontrola w związku z podejrzeniem prowadzenia niedozwolonych praktyk w branży, a nie przeciwko działaniom firmy

Ryszard Szydlak, członek zarządu Dolnośląskich Młynów

pośrednik w handlu zbożem. Te spółki to potentaci w branży. - Nie wiem dlaczego nas wybrano. Nie wynikało to z postanowienia sądu. Była to kontrola w związku z podejrzeniem prowadzenia niedozwolonych praktyk w branży, a nie przeciwko działaniom firmy - tłumaczył członek zarządu Dolnośląskich Młynów Ryszard Szydlak. Według niego, kontrola trwała 3 dni. - Nie czujemy się podmiotem przeciwko któremu może być prowadzone postępowanie - zapewnił.

Udzielenia komentarza odmówił prezydent holdingu VK Mühlen Rafał Salomon. Jak wyjaśnił, wyniki kontroli w ich grodziskim biurze nie są jeszcze znane, dlatego firma nie ustosunkowuje się do sprawy. Salomon powiedział także, że firmie nie zostały postawione żadne zarzuty, a tego typu kontrole odbywały się w spółce już wcześniej. - Tak samo odbywają się w innych branżach - zauważył.

Nie tylko w Polsce mąka zdrożała

Według UOKiK, jeśli zarzuty się potwierdzą spółkom grożą sankcje finansowe. Mogą one sięgnąć nawet 10 proc. ubiegłorocznego przychodu każdej z nich. Jako okoliczność łagodzącą Urząd może potraktować dostarczenie przez firmy dowodów na istnienie kartelu.

Polskie postępowanie jest częścią ogólnoeuropejskiej akcji. Podobne prowadzą Niemcy i Holendrzy. Niemiecki Bundeskartellamt przeprowadził kontrolę w siedzibach 54 przedsiębiorców - w tym także VK Mühlen. Postępowanie prowadzone przez Holenderski Urząd Antymonopolowy (NMA) dotyczy 16 przedsiębiorców.

W ciągu ostatniego półtora roku najtańsza mąka podrożała o niemal 200 proc. (z 60 gr. do 1,70 zł za kilogram).

prm//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane