• rozwiń

UOKIK: wadliwe produkty Nokii i Microsoftu

UOKIK: wadliwe produkty Nokii i Microsoftu
Foto: TVN24.pl Foto: Niektóre baterie telefonów Nokia mogą być niebezpieczne

Blisko 340 tys. wadliwych baterii Nokia oraz około 410 bezprzewodowych kierownic stosowanych w konsolach firmy Microsoft może zagrażać bezpieczeństwu ich użytkowników – powiadomił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd podał w komunikacie, że w wyniku zwarcia w czasie ładowania telefonu może dojść do nadmiernego przegrzania baterii Nokia BL-5C. Na całym świecie na rynek trafiło 46 milionów takich baterii, a w samej Polsce - około 340 tysięcy.

- Ostrzeżenie przedsiębiorcy dotyczy egzemplarzy posiadających numer identyfikacyjny składający się z 26 znaków, a wyprodukowanych między grudniem 2005 a listopadem 2006 roku. Stosowane są one w kilkunastu modelach telefonów Nokia, a także w dwóch bezprzewodowych zestawach GPS - czytamy w komunikacie UOKiK.


W przypadku produktów Microsoft, niebezpieczeństwo dotyczy bezprzewodowych kierownic, stosowanych w konsolach Xbox 360. Producent powiadomił UOKiK, że usterka w kierownicy może doprowadzić do nadmiernego przegrzania się elementu urządzenia, a w konsekwencji nawet wydzielenie się dymu.

Zgodnie z zapewnieniami producentów klienci, którzy zakupili telefon z niebezpieczną baterią mogą liczyć na jej wymianę. Natomiast nabywcy wadliwych kierownic - na bezpłatną naprawę.


Na podstawie ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów zarówno producent, jak i dystrybutor zobowiązany jest powiadomić UOKiK w każdym przypadku, gdy uzyska informację, że wprowadzony na rynek produkt jest niebezpieczny.


Szczegółowe informacje pozwalające zidentyfikować wadliwy produkt wraz z listą telefonów mogących stwarzać zagrożenie dla konsumentów są dostępne pod adresem www.nokia.com/batteryreplacement oraz pod numerem (22) 654 76 86. Natomiast informacje na temat wadliwych kierownic użytkownicy mogą uzyskać pod numerem telefonu 0 800 441 17 96.


bgr

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane