• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

UOKiK: Prawie 0,5 mln zł kary za kłamliwe reklamy węgla

Spółka składywęgla.pl wprowadzała klientów w błąd, informując o czystości i kaloryczności sprzedawanego surowca - stwierdził UOKiK Odtwórz: Spółka składywęgla.pl wprowadzała klientów w błąd, informując o czystości i kaloryczności sprzedawanego surowca - stwierdził UOKiK
Foto: TVN 24 | Video: Uwaga TVN Foto: Inspekcja Handlowa sprawdziła, że przedsiębiorca w reklamach zawyżał kaloryczność sprzedawanego węgla | Video: Spółka składywęgla.pl wprowadzała klientów w błąd, informując o czystości i kaloryczności sprzedawanego surowca - stwierdził UOKiK

Spółka składywęgla.pl wprowadzała klientów w błąd, informując o czystości i kaloryczności sprzedawanego surowca - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Za karę firma ma zapłacić blisko 500 tys. zł.

Jako pierwsi na sprawę zawrócili uwagę reporterzy programu "Uwaga!" TVN.

Spółka składywegla.pl sprzedaje węgiel na terenie całego kraju. Surowiec jest importowany.

Do UOKiK oraz Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej wpłynęło wiele skarg na gorsze właściwości sprzedawanego węgla niż opisywane w ulotkach i reklamach prasowych. Materiały zawierały m.in. hasła: "0 proc. zanieczyszczeń", "Tylko u nas suchy węgiel". Podana była także informacja na temat stałej wartości kaloryczności węgla.

Zawyżanie parametrów

Postępowanie przeciwko składywęgla.pl zostało wszczęte w czerwcu 2013 roku. UOKiK przeanalizował reklamy prasowe spółki, zlecił także badania surowca. Pozwoliły one ustalić, że węgiel ten nie ma takich parametrów, jakie są wymieniane w reklamach.

Ze specjalistycznych badań Inspekcji Handlowej wynika, że przedsiębiorca w reklamach zawyżał kaloryczność sprzedawanego węgla. Ponadto, w trakcie postępowania składywęgla.pl przyznały, że większość sprzedawanego przez nich węgla to węgiel surowy, który jest oczyszczany ręcznie przez pracowników. W związku z tym nie jest możliwe, aby był pozbawiony wszystkich zanieczyszczeń (np. popiołu) - zaznacza UOKiK.

Wątpliwa "suchość"

Zdaniem UOKIK, przedsiębiorca w sposób nieuprawniony, bez porównania węgla sprzedawanego przez konkurencję, twierdził, że jako jedyny w Polsce posiada suchy węgiel. Tymczasem, konsumenci licznie skarżyli się na dużą wilgotność tego surowca.

Za wprowadzenie w błąd co do jakości węgla i spodziewanych wyników jego zastosowania na składywęgla.pl została nałożona kara finansowa w wysokości 492 472 zł.

Spółka odwołała się do tej decyzji sądu.

Reportaż o sprawie wkrótce w programie "Uwaga!" na antenie TVN.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane