• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

UOKiK o agencjach nieruchomości

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, ponad połowa skontrolowanych biur pośrednictwa oraz zarządców nieruchomości łamie prawo. Kontrolę na zlecenie UOKiK przeprowadziła Inspekcja Handlowa.

Jak wykazała kontrola, ok 40 proc. zawieranych między agencjami a klientami umów ograniczała prawa konsumentów lub zawierała zapisy znajdujące się w Rejestrze Klauzul Niedozwolonych.

Główne zastrzeżenia, według UOKiK, dotyczą przedsiębiorców, którzy zastrzegali sobie otrzymanie wynagrodzenia, nawet jeśli transakcje zostały sfinalizowane w wyniku osobistych starań zleceniodawcy. Agenci wprowadzali również rażąco wygórowane kary za np. rezygnację z kontraktu lub dokonanie transakcji z kimś, kogo nie wskazał pośrednik.

Część biur nie była też ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej. Potrzebne ono jest na wypadek, gdyby klient z powodu niedopełnienia obowiązków przez agencję nieruchomości poniósł straty finansowe. W niektórych agencjach konsumentom utrudniano możliwość porównywania ofert różnych pośredników. Zachodziły też nieprawidłowości formalne - brak nazwiska czy numeru licencji pośrednika na umowie.

Wobec łamiących prawo przedsiębiorców UOKiK może wszcząć postępowanie administracyjne i nałożyć karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Jednak większość agencji już podczas kontroli dostosowywało się do zaleceń Inspekcji. Na 124 skontrolowane agencje w 22 IH nakazała usunięcie nieprawidłowości. Do sądu skierowała 6 wniosków o ukaranie przedsiębiorców, w jednym przypadku zawiadomiła prokuraturę, zaś na 12 skontrolowanych agencji nałożyła mandaty karne.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane