• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

UOKiK kontroluje gumki do wyplatania bransoletek. Niektóre zawierają toksyczne ilości ftalanów

UOKiK kontroluje gumki do wyplatania bransoletek. Niektóre zawierają toksyczne ilości ftalanów
Foto: Shutterstock Foto: UOKiK kontroluje próbki dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek

Próbki dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierają szkodliwych substancji i nie stwarzają zagrożenia - informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, powołując się na wyniki analizy laboratorium UOKiK w Łodzi. Jednak dwie próbki kolorowych zawieszek zatrzymane na granicy zawierały niebezpieczne ftalany w niedozwolonej ilości. Towar nie zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

UOKiK przypomina, że od połowy września Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej prowadzą kontrole tzw. zestawów do wyplatania bransoletek. "Pierwsze próbki kolorowych gumek i zawieszek  zostały pobrane  zarówno z małych punktów sprzedaży detalicznej, jak i sieciowych sklepów z zabawkami. Trafiły do specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi, które zbadało obecność związków chemicznych - ftalanów. Przebadano także próbki wyrobów zatrzymane na granicy przez służby celne" - czytamy w komunikacie Urzędu.

Kontrole i interwencje

UOKiK przypomina, że związki z grupy ftalanów są obecne w zabawkach z tworzyw sztucznych, nadając  im m.in. elastyczność. "Dopuszczalne stężenie ftalanów w zabawkach to 0,1 proc. masy z ich dodatkiem.  Występowanie tych związków w stężeniach wyższych niż dopuszczalne jest niebezpieczne dla dzieci z uwagi na ich negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną, w szczególności rozrodczość" - zauważa UOKiK.

I dodaje: "Jak wynika z analizy specjalistycznego laboratorium UOKiK, pierwsze przebadane 5 próbek dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawiera szkodliwych substancji. Analizowane akcesoria to m. in. gumki w zestawach po 19,15 i 6 kolorów".

Doniesienia potwierdzone

Urząd informuje jednocześnie, że podczas kontroli potwierdziły się doniesienia medialne na temat występowania ftalanów w dwóch próbkach zawieszek zatrzymanych przez służby celne na granicy.

"Jak wynika z analizy laboratorium, w badanych zabawkach zostały przekroczone normy ftalanu di (2-etyloheksylu) o co najmniej 28 proc. w jednym zestawie oraz o co najmniej 4,5 proc. w drugim. Zakwestionowane akcesoria to komplety zawierające odpowiednio 12 i 14 różnego rodzaju zawieszek. W związku z otrzymanymi wynikami towar nie zostanie dopuszczony do swobodnego obrotu na terenie Unii Europejskiej" - informuje UOKiK.

Do końca roku Urząd planuje badania zabawek pod kątem występowania w nich niedozwolonych substancji chemicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane