• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

UOKiK karze energetycznego giganta

UOKiK karze energetycznego giganta
Foto: TVN24 Foto: ENiON ukarany

Zakład Energetyczny Enion ograniczał swoim klientom możliwość reklamowania wadliwie działających urządzeń wskazujących zużycie energii elektrycznej - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta i nałożył na firmę ponad 8 mln zł kary.

UOKiK podał, że Enion odmówił klientom korekty należności za dostarczoną energię elektryczną pomimo tego, że urządzenie pomiarowe zawyżało jej zużycie.

W trakcie postępowania Urząd sprawdził m.in. procedury reklamacji stosowane przez firmę, dotyczące prawidłowości działania liczników rejestrujących zużycie energii. Zgodnie z prawem każdy może zgłosić przedsiębiorstwu energetycznemu reklamację urządzenia pomiarowo-rozliczeniowego, w tym

również żądać jego laboratoryjnego sprawdzenia - zaznaczył UOKiK. Jeżeli nie stwierdzono nieprawidłowości w jego działaniu klient zakładu energetycznego może zostać obciążony kosztami badania. Konieczne jest jednak wcześniejsze laboratoryjne sprawdzenie takiego urządzenia.

Badanie orientacyjne, a płacić trzeba

"Enion obciążał konsumentów kosztami już po wstępnym zbadaniu urządzenia przez pracownika spółki. Sprawdzanie urządzenia przez przedsiębiorstwo energetyczne we własnym zakresie jest jedynie badaniem orientacyjnym, którego wyniki nie mogą być podstawą do stwierdzenia z całą pewnością, że urządzenie nie funkcjonuje poprawnie. Tym samym nie można na podstawie tych wyników obciążać konsumentów kosztami jego przeprowadzenia. Podstawę taką może stanowić jedynie badanie laboratoryjne" - podał w komunikacie UOKiK.

Urząd zakwestionował również sposób postępowania spółki przy sprawdzaniu prawidłowości funkcjonowania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Spółka, oceniając poprawność licznika energii elektrycznej, stosowała zawyżone limity. Zgodnie z tą praktyką za wadliwie działający był uznawany dopiero licznik, którego wskazania przekraczały co najmniej dwukrotnie dopuszczalną granicę błędu danego urządzenia.

Gigantyczna kara

Prezes UOKiK nakazała zmianę kwestionowanych praktyk. Na przedsiębiorcę została nałożona również kara w wysokości ponad 8 mln 549 tys. zł. Ponadto spółka musi opublikować w dodatkach lokalnych do wybranych dzienników oświadczenia o bezprawnych działaniach.

Decyzja UOKiK nie jest ostateczna. Jak podał Urząd, Enion odwołał się już do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Enion jest jedną z największych polskich firm zajmujących się obrotem energią. Udział spółki w rynku wynosi ok. 16 proc.

bgr//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane