• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

UOKiK karze Deichmann-Obuwie. Avans ma zmienić regulamin

UOKiK karze Deichmann-Obuwie. Avans ma zmienić regulamin
Foto: tvn24 Foto: Urząd zbadał działalność sklepów internetowych

UOKiK wydał decyzję dotyczące sklepów internetowych. Na Deichmann-Obuwie została nałożona kara ponad 288 tys. zł, Avans zobowiązał się do zmiany praktyki.

"Wątpliwości Prezes UOKiK wzbudziły postanowienia w regulaminie internetowego sklepu Deichmann-Obuwie. Sklep zastrzegał, że nie ponosi odpowiedzialności za zgodność fotografii produktów na stronie internetowej z ich rzeczywistym wyglądem. Zdaniem Urzędu, konsumenci mają prawo oczekiwać, że zamawiany produkt będzie zgodny z jego zdjęciem i opisem zamieszczonym w Internecie" - informuje w środę w komunikacie UOKiK.

Warunki graniczne

Dodatkowo sklep zastrzegał zwrot produktu kupionego w sieci jest możliwy tylko wtedy, gdy "towar będzie kompletny, bez uszkodzeń oraz bez widocznych śladów użytkowania". Urząd przypomina, że kupując przez Internet, konsument ma prawo obejrzeć i sprawdzić produkt po jego dostarczeniu.

"Można otworzyć opakowanie, aby przymierzyć obuwie lub sprawdzić, czy dostarczono produkt zgodny z zamówieniem. W takiej sytuacji nie traci prawa do odstąpienia od umowy" - informuje UOKiK.

Za naruszenie "zbiorowych interesów konsumentów" nałożona na Deichmann-Obuwie kara wyniosła 288 771 zł. Firma odwołała się do sądu.

Najpierw naprawa

Spółka Avans w regulaminie sklepu internetowego podkreśliła, że "konsument, który składa reklamacje może żądać w pierwszej kolejności wyłącznie naprawy towaru".

"Zgodnie z prawem, w takiej sytuacji klient może wybrać między wymianą produktu na nowy a jego naprawą" - przypomina UOKiK. Zdaniem urzędu Avans ograniczył prawa konsumentów.

Przedsiębiorca zobowiązał się do zmiany regulaminu, dlatego uniknął kary finansowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane