• rozwiń

UOKIK będzie nadzorował cały rynek

UOKIK będzie nadzorował cały rynek
Foto: TVN24.pl Foto: Prezes UOKIK przejmie obowiązki GIIH

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejmie obowiązki Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej - zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy regulującej funkcjonowanie instytucji nadzoru rynkowego.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, nowe przepisy zakładają, że cały majątek GIIH, a także jego należności i zobowiązania zostaną przejęte przez UOKiK.

Do tej pory GIIH odpowiadał przede wszystkim za kontrolę legalności i rzetelności działań w zakresie produkcji, handlu i usług. Do jego głównych zadań należało także sprawdzanie czy znajdujące się na rynku produkty, spełniają normy bezpieczeństwa i jakości.

UOKiK zajmuje się natomiast kształtowaniem polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów. Prezesa Urzędu odpowiada za prowadzenie postępowań w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

Po połączeniu obydwu organów prezes UOKIK przejmie obowiązki GIIH. Do Urzędu przeniesione zostaną m.in. wszystkie postępowania administracyjne dotyczące wyrobów niezgodnych z przepisami. Pozwoli to w dużym stopniu wyeliminować takie produkty z obrotu. Dzięki przeniesieniu do jednego organu wszystkich spraw dotyczących nadzoru nad rynkiem, sprawniej będą wykorzystywane dane z unijnego systemu wymiany informacji o produktach niebezpiecznych - informuje CIR.

Proponowane zmiany mają znacznie usprawnić realizację dotychczasowych zadań Inspekcji Handlowej.

"Utworzenie jednego organu odpowiedzialnego za ochronę życia i zdrowia konsumentów wpłynie na zwiększenie przejrzystości działań dotyczących nadzoru rynku, zapewniając skuteczniejsze eliminowanie produktów niespełniających norm wymaganych prawem" - czytamy w komunikacie CIR.

Pracownicy Inspekcji staną się pracownikami UOKiK, a po upływie trzech miesięcy ich umowy o pracę wygasną, chyba że przyjmą zaproponowane im nowe warunki zatrudnienia i płacy

Osoby zajmujące stanowiska głównego inspektora inspekcji handlowej, jego zastępców, dyrektorów oraz kierowników laboratoriów kontrolno-analitycznych przejdą od 1 stycznia 2008 r. do państwowego zasobu kadrowego.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane