• rozwiń
  • WIG20 2321.41 +0.64%
  • WIG30 2656.21 +0.41%
  • WIG 60192.60 +0.36%
  • sWIG80 11866.81 -0.10%
  • mWIG40 4016.05 -0.51%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

UOKiK: 40 tys. kary za wprowadzanie w błąd seniorów

UOKiK: 40 tys. kary za wprowadzanie w błąd seniorów
Foto: flickr.com/ccbsa/ John Pastorello Foto: Ponad 40 tys. zł kary za oszukiwanie seniorów dla Funduszu Hipoteczny Dom

Urząd Ochrony Kokurencji i Konsumentów nałożył karę na Fundusz Hipoteczny Dom. Spółka będzie musiała zapłacić 40 tys. złotych za reklamę, która mogła wprowadzać jej klientów w błąd. UOKiK wytknął jej także, że nie może ona ograniczać klientom prawa do zamieszkiwania z najbliższymi osobami.

We wrześniu 2013 roku UOKiK wszczął dwa postępowania. Pierwsze przeciwko spółce akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, która zajmuje się reklamą renty hipotecznej. Drugie postępowanie wszczęto przeciwko współpracującej z nią spółce komandytowo–akcyjnej Fundusz Hipoteczny Dom, z którą seniorzy zawierają umowy renty hipotecznej.

UOKiK zakwestionował reklamę renty hipotecznej na stronie internetowej Funduszu. Oferty tego typu kierowane są do osób starszych, które w zamian za przeniesienie prawa własności mieszkania otrzymują świadczenie pieniężne, wypłacane najczęściej co miesiąc, wraz z możliwością dożywotniego pozostania w dotychczas zamieszkałym lokalu (służebność mieszkania).

Na swojej stronie internetowej FHD sugerował, że niezależnie od wypłacanej renty, nowy właściciel nieruchomości sam będzie opłacał czynsz. W rzeczywistości jednak kwota ta była potrąca z miesięcznej raty wypłacanej seniorom.

Kara za skazanie na samotność

Z kolei będąca przedmiotem drugiego postępowania UOKiK spółka komandytowo–akcyjna Fundusz Hipoteczny Dom zastrzegała, że gdy jej klient chce aby ktoś u niego zamieszkał, w każdym przypadku musi uzyskać pisemną zgodę przedsiębiorcy. Tymczasem zgodnie z prawem osoba mająca służebność mieszkania nie potrzebuje niczyjej zgody na wprowadzenie się małżonka, małoletniego dziecka oraz innej osoby, którą utrzymuje albo jest mu potrzebna przy prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Urząd ukarał spółkę Fundusz Hipoteczny Dom na łączną kwotę 43 464 zł. Fundusz zapowiedział zaprzestanie obu praktyk niezgodnych z prawem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane