• rozwiń
  • WIG20 2152.58 -0.10%
  • WIG30 2438.92 0.00%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:04

Dostosuj

UOKiK: 13 mln zł kary dla Providenta

UOKiK: 13 mln zł kary dla Providenta
Foto: TVN24 Foto: Provident odwołał się od decyzji UOKiK do sądu

Łącznie 13 mln złotych kary nałożył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę Provident Polska. Firma udzielająca szybkich pożyczek nie uwzględniała w całkowitym koszcie pożyczki opłat za obsługę klientów w domu, a w reklamach wprowadzała ich w błąd.

UOKiK wydał dwie decyzje dotyczące Provident Polska. W pierwszej urząd nałożył karę 12 mln złotych za to, że firma należycie nie informowała swoich klientów o kosztach kredytu. W drugiej Provident został ukarany ponad 480 tys. złotych kary za to, że w jednej ze swoich reklam oferował pożyczkę jako taką, od której można odstąpić w ciągu 14 dni. Takie prawo dotyczy każdej umowy o kredyt konsumencki. Zatem Provident - zdaniem Urzędu - wprowadzał klientów w błąd.

Ukryte koszty

Zgodnie z prawem, przed zawarciem umowy o kredyt konsumencki klient musi zostać poinformowany na specjalnym formularzu o wszystkich kosztach związanych z udzieleniem pożyczki.

"Wątpliwości wzbudziły formularze informacyjne przedsiębiorcy, które nie zawierały w rubryce „koszty, które zobowiązany/a będzie Pan/i ponieść w związku z umową o kredyt” wymaganych przez prawo informacji" - informuje UOKiK.

Provident oferuje m.in. pożyczki z obsługą w domu. Pieniądze są dostarczane do domu klienta i w ten sam sposób odbierane są raty. Za tę usługę Provident pobiera dwie opłaty: tzw. dodatkową opłatę przygotowawczą za uruchomienie opcji obsługi pożyczki w domu i dostarczenie gotówki do domu klienta oraz opłatę za obsługę pożyczki w domu (wynagrodzenie za odbiór rat).

"Urząd ustalił, że Provident nie podaje w punkcie formularza określającym koszty pożyczki informacji o opłacie za jej obsługę w domu i o tzw. dodatkowej opłacie przygotowawczej. Ponadto, opłaty te nie są uwzględnianie w całkowitym koszcie pożyczki oraz rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. W związku z tym konsument nie wie, ile będzie go kosztować pożyczka. Nie jest także w stanie rzetelnie porównać innych ofert" - podaje w komunikacje UOKiK.

Reklama wprowadza w błąd

Wątpliwości prezes UOKiK wzbudziły także reklamy Provident Polska, które ukazały się w lutym 2013 roku w dodatkach telewizyjnych dołączanych do kilku tytułów prasowych.

"Przedsiębiorca wyróżniał swoją ofertę reklamując pożyczkę jako taką, od której można odstąpić w ciągu 14 dni, mimo że prawo to dotyczy każdej umowy o kredyt konsumencki. Ustawowe uprawnienie przedstawiono jako cechę wyróżniającą ofertę spółki, co wprowadzało konsumentów w błąd" - przekonuje UOKiK, który za nałożył na spółkę karę w wysokości 484 509 zł.

Spółka Provident Polska odwołała się od tej decyzji do sądu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane