• rozwiń

Unijny raport o łupkach na wiosnę

Unijny raport o łupkach na wiosnę
Foto: TVN24 Foto: Raport o łupkach na wiosnę

Raport Komisji Europejskiej o gazie łupkowym będzie gotowy na wiosnę - poinformował komisarz ds. energii Guenther Oettinger. Chodzi o badanie unijnych przepisów pod kątem wydobycia gazu łupkowego. Obecny w Brukseli wicepremier Pawlak podkreślał wagę raportu dla Polski.

Komisja Europejska zapowiadała wcześniej, że raport ws. łupków powstanie do końca roku. Jak wyjaśniała wtedy rzeczniczka Oettingera, chodzi o przegląd istniejących regulacji w UE, "żeby sprawdzić, czy gaz łupkowy i szkody, jakie może powodować jego wydobycie, są objęte przepisami UE, czy też występuje luka prawna".

Dziś Oettinger mówił dziś, że "gaz łupkowy mógłby uzupełnić złoża gazu nie tylko w Polsce, ale w innych państwach członkowskich". - Dlatego - naszym zdaniem - dobrze, że Polska chciałaby prowadzić projekty pilotażowe, by przynajmniej część swego zapotrzebowania na gaz pokryć ze źródeł własnych. Ufam, że polski rząd będzie działał roztropnie, a polskie organizacje będą przestrzegać przepisów środowiskowych - zaznaczył.

Zachęcał też do wykorzystywania w Europie gazu LNG m.in. z Kataru, a także uruchomienia dostaw gazu naturalnego z regionu Morza Kaspijskiego, np. z Turkmenistanu. Jego zdaniem, to gaz i energia odnawialna będą filarem energetyki w przyszłości w związku z kryzysem energetyki jądrowej w Japonii.

Szansa dla Polski

Oettinger brał udział w konferencji prasowej w przerwie czwartkowego spotkania ministrów ds. energii "27". Brał w niej też udział w imieniu polskiej prezydencji wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, którego resort odpowiada za sprawy energetyczne.

Gaz łupkowy dla Europy Środkowej, dla Polski szczególnie, ale także dla Ukrainy może stanowić kluczowy sposób na niezależność energetyczną w najbliższym czasie.

Pawlak

Pawlak powołując się na raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) poinformował, że udział gazu niekonwencjonalnego może do 2035 r. wzrosnąć nawet do 40 proc. w produkcji ogólnej gazu. - Dla Polski jest to duża szansa - powiedział Pawlak. Dodał, że do wydobycia gazu łupkowego "zachęca" wysoka cena gazu naturalnego, która jest powiązana w sztywnej formule z ceną ropy.

Odnosząc się do zapowiedzi premiera Donalda Tuska opodatkowania wydobycia gazu łupkowego, co miałoby zasilić polską gospodarkę, Pawlak stwierdził, że to ogólna zapowiedź i że potrzebne są "parametry" tego opodatkowania. - Nie sądzę, by ktokolwiek był tak nieroztropny, by podatkami uniemożliwić uruchomienie tego bardzo ważnego zasobu - dodał.

- Gaz łupkowy dla Europy Środkowej, dla Polski szczególnie, ale także dla Ukrainy może stanowić kluczowy sposób na niezależność energetyczną w najbliższym czasie - dodał wicepremier.

Tydzień temu w swoim expose premier Donald Tusk poinformował, że rząd planuje opodatkowanie wydobycia miedzi, srebra i gazu łupkowego. Zdaniem premiera opodatkowanie kopalin ma być "stałym strumieniem zasilającym polską gospodarkę". Taką propozycję przygotowuje resort finansów.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane