• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unijny przepis zabierze nam pracę?

Unijny przepis zabierze nam pracę?
Foto: TVN24 Foto: Polscy plantatorzy tytoniu stracą źródło utrzymania?

Zmiany na rynku papierosów, jakie szykuje Komisja Europejska mogą pozbawić pracy ponad 20 tysięcy ludzi w Polsce - donosi "Rzeczpospolita". Zdaniem gazety tak się stanie, jeśli w życie wejdzie zakaz stosowania dodatków do tytoniu w papierosach - bez nich duża część uprawianego u nas tytoniu nie znajdzie zastosowania.

Do 2012 r. mają zakończyć się prace nad nowymi regulacjami rynku papierosów w całej Unii Europejskiej. Jedna ze zmian dotyczy wprowadzenia zakazu stosowania dodatków podczas przetwarzania tytoniu - pisze gazeta.

W Polsce 40 proc. uprawianego tytoniu stanowi odmiana Burley. Jest ona niezbędna do produkcji najpopularniejszych u nas papierosów typu american blend. Ale aby tytoń mógł zostać użyty, trzeba dodać w trakcie jego obróbki m.in. cukier. Wyeliminowanie z produkcji dodatków oznacza, że tytoń Burley nie będzie mógł być wykorzystywany do produkcji.

Jak zapowiada "Rz", zmiany uderzą w 14,5 tys. polskich gospodarstw, które produkują w Polsce tytoń. Łącznie z pracownikami sezonowymi pracuje w nich ok. 60 tys. osób. Zdaniem gazety, jeżeli zakaz stosowania dodatków wejdzie w życie, to tylko w Polsce pracę straci co najmniej 20 tysięcy plantatorów i pracowników sezonowych.

Firmy tytoniowe obawiają się także skutków wprowadzenia w UE jednolitych opakowań papierosów.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane