• rozwiń

Unijna komisarz chce skończyć z roamingiem

Unijna komisarz chce skończyć z roamingiem
Foto: sxc.hu Foto: Będzie taniej?

Komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes zaapelowała do Parlamentu Europejskiego, by już wiosną 2014 r. przyjął pakiet regulacji, który skończy z opłatami za roaming w europejskich sieciach telefonii komórkowej.

"Pozbądźmy się kosztów roamingu raz na zawsze!" - napisała w czwartek Kroes na Twitterze.

Podczas posiedzenia komisji PE ds. rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów komisarz podkreśliła, że "telekomunikacja jest branżą, w której nie ma miejsca na granice". Latem zamierza ona przedstawić propozycje dotyczące reformy tego sektora w UE i stworzenia jednolitego rynku telekomunikacji.

Zdaniem Kroes każdy mieszkaniec UE odnosi wymierne korzyści z tego, że już dotychczas udało się znacznie obniżyć koszty roamingu w UE. - To jedyna rzecz, co do której nawet eurosceptycy zgadzają się, że UE zrobiła to dobrze. I to nigdy nie udałoby się bez UE - powiedziała.

Dlatego - jej zdaniem - europarlament powinien starać się przyjąć pakiet regulacji, prowadzący do całkowitej likwidacji tych kosztów już wiosną 2014 r., przed wyborami do PE. - Chcę, byście mogli wrócić do swoich okręgów wyborczych i powiedzieć, że udało się skończyć z kosztami roamingu - dodała Kroes, zwracając się do europosłów.

W ciągu minionych kilku lat dzięki presji Brukseli udało się znacznie obniżyć stawki roamingu w UE, które obecnie nie mogą przekroczyć 29 centów za minutę połączenia wychodzącego i 8 centów w przypadku odebranej rozmowy. Mniej płacimy też za korzystanie z internetu w komórkach za granicą; 1 MB pobrany w roamingu kosztuje nie więcej niż 70 centów.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane