• rozwiń

Unijna kasa między drogą a torami

Unijna kasa między drogą a torami
Foto: TVN24 Foto: O pracę boimy się bardziej niż w zeszłym roku

Regiony przeznaczają najwięcej funduszy unijnych na inwestycje kolejowe i drogowe - wynika z badania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Najwięcej pieniędzy dostaje samorząd terytorialny, a najmniej firmy.

Do 31 czerwca 2006 roku łączna kwota wsparcia z UE na te inwestycje dla czterech podregionów: ciechanowsko-płockiego, chełmsko-zamojskiego, gorzowskiego i poznańskiego wyniosła 40 proc. z 2,3 mld zł całego wsparcia. Pozostałe 60 proc. środków unijnych podregiony przeznaczyły na projekty z zakresu rolnictwa, ochrony środowiska, przedsiębiorczości i edukacji.

Najwięcej projektów - bo 79 proc. z ponad 5,5 tys. zrealizowanych w tym okresie - przeprowadził sektor rolny i rybacki.

Autorzy badania podkreślili na konferencji prasowej, że gminy realizują średnio od 2-3 projektów, a powiaty 7. Były jednak gminy, które nie zrealizowały żadnego projektu - 29 gmin w podregionie chełmsko-zamojskim i 19 w ciechanowsko-płockim.

Największymi beneficjentami funduszy unijnych - jak wskazywali eksperci - są jednostki samorządu terytorialnego. Do końca czerwca ub.r. otrzymały prawie 53 proc. całego wsparcia unijnego dla czterech podregionów. W dalszej kolejności znalazły się jednostki budżetowe, rolnicy oraz przedsiębiorcy.

Zdaniem ekspertów, najmniejsze wsparcie z UE otrzymują mikro przedsiębiorstwa. Natomiast duże firmy, pomimo małej ilości realizowanych projektów, pochłaniają większą część środków unijnych.

Badanie przeprowadziła firma doradztwa gospodarczego Proksen na zlecenie resortu rozwoju regionalnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane