• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Unii spadł kamień z serca

Unii spadł kamień z serca
Foto: PAP/EPA Foto: Pracownicy z zakładów Opla w Antwerpii demonstrowali przeciwko planom zamknięcia tej fabryki

Komisja Europejska sprawdzi, czy przedstawiona przez General Motors (GM) koncepcja restrukturyzacji Opla "ma sens z punktu widzenia polityki przemysłowej" - powiedział w piątek niemiecki minister gospodarki Rainer Bruederle. W Brukseli uczestniczył on w spotkaniu szefów resortów gospodarczych państw Unii.

Planami Opla ma się zająć dyrekcje generalne KE ds. konkurencji i ds. przemysłu. Dopiero po zapoznaniu się ze stanowiskiem Komisji państwa członkowskie UE, w których znajdują się zakłady Opla, podejmą decyzje w sprawie ewentualnej pomocy państwowej. Bruederle powiedział, że taki "wstępny sprawdzian" jest "ulgą dla wszystkich".

Wstępny plan sanacji Opla, udostępniony w czwartek przez GM agencji dpa, zakłada, że za trzy lata marka Opel/Vauxhall zacznie ponownie przynosić zyski. Plan przewiduje zmniejszenie liczby pracowników Opla w całej Europie o łącznie 8313 ludzi, czyli o jedną szóstą.

Już 23 listopada przedstawiciele resortów gospodarczych państw UE postanowili, że bez uprzedniego skoordynowania na forum Unii Europejskiej kraje członkowskie nie podejmą żadnych zobowiązań, by wesprzeć koncern General Motors w ratowaniu jego zakładów Opel/Vauxhall w Europie.

Na początku listopada General Motors nieoczekiwanie zrezygnował z planowanej sprzedaży Opla konsorcjum kanadyjsko-austriackiego producenta części Magna oraz rosyjskiego Sbierbanku. Był to inwestor preferowany przez władze Niemiec, które oferowały mu wsparcie w postaci poręczeń i kredytów na kwotę 4,5 mld euro.

KE jest z zasady przeciwna subwencjom i zgadza się na pomoc państwa tylko, jeśli zapewni ona długoterminową rentowność zakładów i nie będzie przyznana koncernowi pod warunkiem, że utrzyma przy życiu taki czy inny zakład. O tym bowiem - argumentuje - powinny decydować wyłącznie kryteria biznesowe.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane