• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

UniCredit złożył wstępną ofertę. Chce kupić BGŻ

UniCredit złożył wstępną ofertę. Chce kupić BGŻ
Foto: tvn24 Foto: Właścicielem banku BGŻ jest holenderski Rabobank

UniCredit, największy włoski bank, który kontroluje Pekao SA, złożył wstępną ofertę na zakup polskiego banku BGŻ. Zastanawia się też nad sprzedażą kontrolowanego przez siebie banku na Ukrainie - poinformował szef UniCredit Federico Ghizzoni. O sprawie pisze Reuters.

Ghizzona, który w tym roku sprzedał już udziały UniCredit w banku w Kazachstanie, podkreślił, że takie działania to części strategii mającej na celu wzmocnienie obecności w krajach uzawanach za "rdzeń", a wyjście z tych, które uznano za mało perspektywiczne w kwestii wzrostu.

- Przedstawiliśmy ofertę na polski bank, ale nadal jesteśmy na wczesnym etapie - powiedział Ghizzoni zagranicznym dziennikarzom. Dodał, że chodzi o bank BGŻ, którego właścicielem jest holenderski Rabobank, a który może być warty ok. 1 mld dolarów.

Wstępna faza

Rzecznik Rabobanku podkreślił, że decyzja sprzedaży 98 proc. udziałów w BGŻ jeszcze nie zapadła, a bank rozważa różne "opcje strategiczne".

Z kolei rzecznik UniCredit dodał, że oferta złożona przez UniCredit za pośrodnictwem Pekao nie jest wiążąca, ponieważ cały proces jest w bardzo wczesnej fazie.

Innymi bankami potencjalnie zainteresowanymi BGŻ są - według mediów i osób znających sytuację w branży - francuski Credit Agricole i BNP Paribas, holenderski ING i polski Getin Noble Bank.

Ghizzoni powiedział także, że nie zdecydował jeszcze o sprzedaży ukraińskiego Ukrsotsbank. UniBredit kupił go w 2008 roku za 1,5 mld euro. - Sondujemy rynki, nie jest łatwo opuścić taki kraj jak ten. Dwa lata zajęło nam sprzedanie naszych udziałów w Kazachstanie - dodał.

Zagraniczne banki kontrolują ok. 70 proc. polskiego sektora bankowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane