• rozwiń

Unia zakaże handlu w niedzielę?

Unia zakaże handlu w niedzielę?
Foto: ec.europa.eu Foto: Handel w niedzielę może zostać zakazany w całej Unii

Handel w niedziele może zostać zakazany. Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Blisko jedna trzecia europosłów podpisała apel, w którym wnoszą o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy - w całej Unii Europejskiej.

Jeśli pod tym apelem podpisze się co najmniej połowa eurodeputowanych, apel ten stanie się oficjalnym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego.

Propozycjom tym sprzeciwiają się organizacje pracodawców. Ich zdaniem, zakaz handlu w niedziele może kosztować nasz budżet nawet miliard złotych, oraz spowodować redukcję 70 tysięcy stanowisk pracy. Plany europosłów popiera "Solidarność". Zdaniem związkowców, na zakazie nie ucierpi handel, bo ludzie zrobią zakupy w inny dzień tygodnia i to wtedy więcej pracowników będzie musiało ich obsłużyć

Z danych KE wynika, że 27,5 proc. zatrudnionych w UE pracuje przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu, natomiast 8 proc. pracuje w każdą niedzielę. Najbardziej rozpowszechniona praca w niedzielę jest na Łotwie, w Wielkiej Brytanii, na Malcie i w Bułgarii. Ponad połowa osób pracujących w niedzielę to zatrudnieni w dużych firmach.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane