• rozwiń

Unia wzięła się za nasz deficyt

Unia wzięła się za nasz deficyt
Foto: TVN24 Foto: Według Komisji Europejskiej nasz deficyt wyniesie w przyszlym roku 7 proc. PKB

Polska ma czas do 2012 roku, aby obniżyć deficyt publiczny do poziomu 3 proc. PKB - taką decyzję podjęli ministrowie finansów Unii Europejskiej. Jest to termin zgodny z propozycją Komisji Europejskiej, która wszczęła względem Polski procedurę ostrzegawczą. W zeszłym roku nasz deficyt wyniósł 3,9 proc. PKB.

Unijni ministrowie do obniżenia deficytu zobowiązali oprócz Polski również Rumunię, Węgry, Litwę i Łotwę. We wszystkich tych krajach deficyt publiczny przekracza dozwolone unijnymi normami 3 proc. PKB.

W odniesieniu do Polski Komisja Europejska przewidywała, że tegoroczny deficyt wyniesie 6,6 proc. PKB, a przyszłoroczny przekroczy nawet 7 proc.

Pierwszymi efektami reform zmierzających do ograniczenia deficytu polski rząd będzie musiał pochwalić się już za rok. W przypadku, gdyby działania rządu okazały się w długim okresie nieskuteczne, Polsce mogłaby grozić nawet kara finansowa.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane