• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Unia uspokaja nerwy ciułaczy

Unia uspokaja nerwy ciułaczy
Foto: PAP/EPA Foto: GUY JOHNSON, reporter CNBC

Ministrowie finansów krajów UE na spotkaniu w Luksemburgu porozumieli się w sprawie podwyższenia gwarancji depozytów bankowych z obecnych obowiązkowych 20 tys. do 50 tys. euro. Decyzje należą jednak do poszczególnych krajów Wspólnoty.

"Zgadzamy się, że priorytetem jest odbudowa zaufania i właściwe funkcjonowanie sektora finansowego. (...) Zobowiązujemy się do wszelkich koniecznych działań, by zapewnić stabilność systemu bankowego oraz chronić depozyty" - głosi przyjęta przez ministrów deklaracja. Zgodnie z dokumentem, gwarancje, wprowadzone na co najmniej rok, mają dotyczyć osób indywidualnych.

Polsce się nie spieszy

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że także w Polsce oszczędności obywateli w bankach będą gwarantowane do 50 tys. euro. - Polska podwyższy ten pułap, ale to nie jest coś, co zrobimy natychmiast - powiedział szef polskiego resortu finansów.

W deklaracji podkreślono, że kraje mogą wprowadzać dalej idące gwarancje - nawet do 100 tys. euro. Dla przykładu - we Włoszech gwarancje już przekraczają 100 tys. euro, we Francji wynoszą 70 tys., a w ostatnich kilku dniach wiele krajów UE ogłasza podwyższenie obowiązujących pułapów.

Obecna unijna dyrektywa z 1994 roku gwarantuje w razie upadku banku zwrot 90 proc. wartości wkładu, ale nie więcej niż 20 tys. euro.

By odzyskać zaufanie

Unijna dyrektywa z 1994 roku w sprawie gwarantowania depozytów zapewnia w razie upadku banku zwrot 90 proc. wartości wkładu, ale nie więcej niż 20 tys. euro. W praktyce już teraz obowiązują różne limity, np. Francja już wcześniej skorzystała z możliwości podwyższenia pułapu, wprowadzając gwarancje depozytów do 70 tys. euro

Wspólna decyzja "27" jest odpowiedzią na apele o skoordynowaną odpowiedź UE na rozpoczęty w USA kryzys, który dotarł też do Europy. Dotychczas akcje ratunkowe banków czy zapowiedzi podwyższenia gwarancji depozytów były podejmowane przez poszczególne rządy krajów UE. - To powinno w pełni uspokoić kogokolwiek, kto byłby nerwowy w tych czasach - powiedział min. Rostowski.

Ministrowie wysłali też uspokajające sygnały w stronę "systemowo ważnych" instytucji finansowych. Obiecali, że będą je wspierać, zapewniając stabilność systemu bankowego. Wszystkie działania mają koordynować, "biorąc pod uwagę możliwe transgraniczne konsekwencje decyzji podejmowanych na poziomie krajowym" - głosi deklaracja.

W deklaracji ministrowie określili warunki takich działań. Doraźne interwencje państw na rynkach finansowych mają być ograniczone w czasie i uwzględniać interesy podatników. Jeśli już jakiś rząd będzie musiał przejąć upadający bank, ma mieć możliwość zmiany zarządu - odpowiedzialnego za decyzje, które wprowadziły bank w tarapaty. W takim przypadku odchodzący menedżerowie byliby pozbawieni "niezasłużonych korzyści". "Rządy powinny mieć między innymi uprawnienia interwencji w sprawie wynagrodzeń" - głosi deklaracja, która ma charakter polityczny i teraz ma być wdrażana w życie.

Zasady euro mniej sztywne

Ministrowie zaznaczyli, że nadal w sposób "elastyczny" mają być stosowane unijne zasady pomocy publicznej, tak by nie przeszkadzały w ratowaniu upadających banków i oszczędności obywateli. Z uwagi na "nadzwyczajne okoliczności" elastycznie ma być też stosowany unijny Pakt Stabilności i Wzrostu, który ogranicza deficyty budżetowe krajów członkowskich do 3 proc. PKB, a dług publiczny - do 60 proc.

Rządy krajów członkowskich mają teraz na bieżąco współpracować. Dlatego formalnie wtorkowe posiedzenie formalnie się nie zakończyło - rada ministrów finansów (ECOFIN) trwa, a ministrowie zbiorą się po raz kolejny za tydzień, dzień przed rozpoczęciem szczytu UE 15-16 października, który także ma być poświęcony kryzysowi finansowemu.

Wielka Brytania nie czekała

Wyższe gwarancje dla prywatnych depozytariuszy wprowadziła we wtorek, ale jeszcze przed ustaleniami z Luksemburga - Wielka Brytania - 50 tys. funtów szterlingów wobec wcześniejszego 35 tys. funtów, a limit gwarancyjny dla wspólnych kont małżonków zwiększono do 100 tys. funtów.

Podwyższone limity wprowadził regulator brytyjskiego rynku usług finansowych FSA Financial Services Authority) po konsultacjach z rządem. Zostaną potwierdzone w ustawie o bankowości, która w najbliższym tygodniu trafi pod obrady Izby Gmin. FSA zapowiedziała, że będą odbywać się dalsze konsultacje w sprawie podniesienia limitu gwarancyjnego.

Polikwidowali konta

Rząd brytyjski zdecydował się na podniesienie limitu w reakcji na wcześniejszy pakiet rządu irlandzkiego, który udzielił gwarancji wszystkim depozytariuszom do pełnej wysokości wkładów w sześciu bankach kontrolowanych przez kapitał irlandzki. Skutkiem tego był odpływ części oszczędności Brytyjczyków do banków z Zielonej Wyspy działających na brytyjskim rynku - choć i tak odbyło się na mniejszą skalę, niż się obawiano.

To i tak nie spodobało się to Komisji Europejskiej, która wysunęła zarzuty pod kątem Irlandii - unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zażądała "poprawek" do irlandzkiej legislacji.

100 procent prawie dla wszystkich...

Premier Gordon Brown oparł się jednak naciskom udzielenia gwarancji podobnych do tych, które wprowadzono w Irlandii. Tylko 2 proc. indywidualnych depozytariuszy w Wielkiej Brytanii posiada oszczędności przewyższające 50 tys. funtów szterlingów, co oznacza, że FSA zagwarantowała w pełnej wysokości 98 proc. depozytów Brytyjczyków.

... a prawie robi różnice

Problem polega jednak na tym, że pozostałe 2 proc. to połowa ogólnej wartości depozytów. Przed upadkiem banku hipotecznego Northern Rock, znacjonalizowanego przez rząd z początkiem obecnego roku, pełną gwarancją objęte były depozyty tylko do wysokości 2 tys. funtów szterlingów, zaś do sumy 33 tys. funtów - w wysokości 90 proc. wkładu.

Także Dania i Islandia dołączyły do krajów, które w pełni zagwarantują depozyty w bankach

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane