• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina w kryzysie

Unia uderza w separatystów. Bruksela ujawnia listę objętych sankcjami

Unia uderza w separatystów. Bruksela ujawnia listę objętych sankcjami
Foto: PAP/EPA Foto: Unia rozszerzyła listę osób z sankcjami

W Dzienniku Urzędowym UE opublikowana została lista osób z sankcjami. W czwartek Unia Europejska rozszerzyła listę objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy o 13 prorosyjskich separatystów oraz pięć organizacji, których działalność podważa integralność terytorialną Ukrainy.

Wśród nich znalazł się Siergiej Kozakow. Jak podkreśla Reuters, w unijnym dokumencie określony jest jaki komisarz wyborczy w regionie Ługańskim, który "był odpowiedzialny za zorganizowanie tych niby wyborów".

"On aktywnie wspiera działania i polityki, które podważają integralność terytorialną, suwerenność i niepodległość Ukrainy" - głosi dokument.

Wśród osób, które także znalazły się na liście sankcji są inni organizatorzy wyborów i separatystyczni ministrowie w Ługańsku i Doniecku. Są oskarżani o to samo, co Kazakow - pisze Reuters.

Ukraiński konflikt

Rozszerzenie unijnej czarnej listy na kolejnych prorosyjskich separatystów w związku z konfliktem na Ukrainie zlecili 17 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw UE. Jest to odpowiedź Unii na przeprowadzone 2 listopada wybory w Donieckiej Republice Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL), dwóch zbuntowanych regionach na wschodzie Ukrainy. Unia uważa, że wybory były niezgodne z ukraińskim prawem oraz podpisanym we wrześniu w Mińsku porozumieniem o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy.

Do tej pory UE nałożyła sankcje wizowe i finansowe na 119 osób, w tym rosyjskich polityków, wojskowych i osoby z otoczenia Kremla oraz na 23 firmy i osoby prawne, zaangażowane w destabilizację Ukrainy.

Wprowadziła też sankcje gospodarcze wobec Rosji, obejmujące ograniczenia w dostępie do kapitału, zaawansowanych technologii stosowanych w przemyśle naftowym, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane