• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Unia się obudziła: Solarium jednak niezdrowe

Unia się obudziła: 
Solarium jednak niezdrowe
Foto: TVN24\Archiwum Foto: Przebywanie w solarium nie należy do najbezpieczniejszych. Zwłaszcza, że ich właściciele często łamią normy bezpieczeństwa

Nie do wiary. Komisja Europejska zorientowała się, że... solaria mogą być niebezpieczne. Trwająca rok kontrola 500 solariów w dziesięciu krajach UE, w tym w Polsce, pozwoliła Komisji Europejskiej wydać w piątek alarmujący komunikat o tym, że korzystanie z solariów wiąże się dla miłośników sztucznej opalenizny ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim - promieniowaniem...

Kampania kontrolna trwała od września 2008 do września 2009, ale dopiero teraz KE podsumowała jej wyniki. Sprawdzenie 500 łóżek opalających w 300 placówkach (głównie salony piękności i kluby sportowe) w Polsce i innych krajach UE, wykazało, że co siódme urządzenie przekracza normy emisji promieniowania ultrafioletowego (UV).

Łamią normy bezpieczeństwa

Ponadto okazało się, że klienci (głównie klientki) nie są odpowiednio informowani o ryzyku, jakie wiąże się ze zbyt długim narażeniem na promienie UV. W salonach z solarium nie przestrzega się także zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.

- Martwi mnie wysoki odsetek łóżek opalających i punktów oferujących sztuczną opaleniznę, które łamią normy bezpieczeństwa - zasmucił się komisarz ds. zdrowia i konsumentów John Dalli. - To ważny problem z punktu widzenia zdrowia, o czym świadczy fakt, że liczba przypadków raka skóry podwaja się co 15-20 lat - oświadczył.

Z kolei odpowiedzialny za przemysł i przedsiębiorstwa komisarz Antonio Tajani uznał, że "łóżka muszą być bezpieczne, nieszkodliwe dla zdrowia i wyposażone w jasne instrukcje zaadresowane do użytkowników". Wyraził zadowolenie, że szereg krajów członkowskich oraz producenci urządzeń opalających zapowiedzieli współpracę i wzmożone kontrole na rzecz większego bezpieczeństwa solariów.

ktu ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane