• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unia powalczy z "rajami podatkowymi"

Unia powalczy z "rajami podatkowymi"
Foto: TVN24 Foto: Unia chce walczyć z rodzimymi "rajami podatkowymi"

Nadchodzą ciężkie czasy dla podatników, którzy lokują swoje oszczędności w tzw. europejskich "rajach podatkowych". Unia Europejska chce uciąć niecne praktyki sprytnych obywateli.

Ministrowie Finansów UE choć nie wszyscy z równym zapałem chcą walczyć z rodzimymi "rajami podatkowymi". W walce przewodzą Niemcy, w których niedawno wybuchł skandal, po tym jak tajne służby nabyły raport pewnego anonimowego bankowca z Liechtensteinu. Służby zapłaciły mu ponad 4 mln euro i w ten sposób niemieckie władze podatkowe dowiedziały się, jak wielu bogatych podatników unika płacenia niemieckich podatków dzięki kontom w Liechtensteinie. - Jeżeli np. bogaty Niemiec oddaje swoje pieniądze funduszowi powierniczemu z Liechtensteinu i ten nimi zarządza to już w Niemczech podatku od oszczędności nie zapłaci - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes korespondentka TVN24 w Brukseli Inga Rosińska.

Podatki trzeba płacić wszędzie

Jeżeli bogaty Niemiec oddaje swoje pieniądze funduszowi powierniczemu z Liechtensteinu i ten nimi zarządza to już w Niemczech podatku nie płaci.

podatki

Komisja Europejska chce ukrócić te praktyki. We wtorek w Brukseli rozmawiali na ten temat ministrowie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich obecny był szef polskiego resortu finansów Jacek Rostowski. Komisja Europejska obiecała, że szybko przygotuje nowelizację dyrektywy z 2005 roku o unijnych "rajach podatkowych". Dyrektywa jest nieszczelna i dotyczy tylko osób prywatnych. - Niemcy chcą też objęcia podatkiem dywidend akcji oraz obligacji. Główni hamulcowi tej dyrektywy to Belgia, Austria i Luksemburg, bo państwa te nadal jeszcze utrzymują tajemnice bankową, tyle że banki pobierają od swoich klientów podatki i przekazują je krajom, w których klienci są zameldowani. Dyrektywę zmienić nie będzie łatwo, bo w sprawach podatków obowiązuje w Unii jednomyślność - dodała Rosińska.

Także dla Liechtensteinu nadchodzą ciężkie czasy. Już 10 państw Unii prowadzi śledztwa w sprawie oszustw podatkowych i chce aby to państwo zmieniło swoje prawo bankowe.

mpj//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane