• rozwiń
    • WIG20 2212.15 +1.32%
    • WIG30 2500.06 +1.21%
    • WIG 57986.45 +0.99%
    • sWIG80 11453.40 +0.21%
    • mWIG40 3649.14 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unia powalczy z "rajami podatkowymi"

Unia powalczy z "rajami podatkowymi"
Foto: TVN24 Foto: Unia chce walczyć z rodzimymi "rajami podatkowymi"

Nadchodzą ciężkie czasy dla podatników, którzy lokują swoje oszczędności w tzw. europejskich "rajach podatkowych". Unia Europejska chce uciąć niecne praktyki sprytnych obywateli.

Ministrowie Finansów UE choć nie wszyscy z równym zapałem chcą walczyć z rodzimymi "rajami podatkowymi". W walce przewodzą Niemcy, w których niedawno wybuchł skandal, po tym jak tajne służby nabyły raport pewnego anonimowego bankowca z Liechtensteinu. Służby zapłaciły mu ponad 4 mln euro i w ten sposób niemieckie władze podatkowe dowiedziały się, jak wielu bogatych podatników unika płacenia niemieckich podatków dzięki kontom w Liechtensteinie. - Jeżeli np. bogaty Niemiec oddaje swoje pieniądze funduszowi powierniczemu z Liechtensteinu i ten nimi zarządza to już w Niemczech podatku od oszczędności nie zapłaci - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes korespondentka TVN24 w Brukseli Inga Rosińska.

Podatki trzeba płacić wszędzie

Jeżeli bogaty Niemiec oddaje swoje pieniądze funduszowi powierniczemu z Liechtensteinu i ten nimi zarządza to już w Niemczech podatku nie płaci.

podatki

Komisja Europejska chce ukrócić te praktyki. We wtorek w Brukseli rozmawiali na ten temat ministrowie 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Wśród nich obecny był szef polskiego resortu finansów Jacek Rostowski. Komisja Europejska obiecała, że szybko przygotuje nowelizację dyrektywy z 2005 roku o unijnych "rajach podatkowych". Dyrektywa jest nieszczelna i dotyczy tylko osób prywatnych. - Niemcy chcą też objęcia podatkiem dywidend akcji oraz obligacji. Główni hamulcowi tej dyrektywy to Belgia, Austria i Luksemburg, bo państwa te nadal jeszcze utrzymują tajemnice bankową, tyle że banki pobierają od swoich klientów podatki i przekazują je krajom, w których klienci są zameldowani. Dyrektywę zmienić nie będzie łatwo, bo w sprawach podatków obowiązuje w Unii jednomyślność - dodała Rosińska.

Także dla Liechtensteinu nadchodzą ciężkie czasy. Już 10 państw Unii prowadzi śledztwa w sprawie oszustw podatkowych i chce aby to państwo zmieniło swoje prawo bankowe.

mpj//mat

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane