• rozwiń
  • WIG20 2064.12 -0.69%
  • WIG30 2365.71 -0.84%
  • WIG 55227.60 -0.73%
  • sWIG80 11570.82 -0.55%
  • mWIG40 3756.24 -0.97%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-16 17:15

Dostosuj

Unia pomoże rozbudować fabrykę Della

Unia pomoże rozbudować fabrykę Della
Foto: TVN24 Foto: Do Łodzi Dell chce przenieść także irlandzką produkcję

Komisja Europejska zgodzi się na pomoc publiczną w wysokości 52,7 mln euro na rozbudowę zakładu komputerowego koncernu Dell w Łodzi - podaje PAP powołując się na informacje eurodeputowanego z Łodzi Jacka Saryusz-Wolskiego (PO).

Według informacji Saryusz-Wolskiego we wtorek pomoc mają zatwierdzić komisarze na cotygodniowym posiedzeniu KE. Informacje o pozytywnej decyzji potwierdziły PAP nieoficjalnie źródła w KE, zastrzegając, że nie wiadomo kiedy formalnie zostanie ogłoszona.

52 miliony euro na 3 tys. miejsc pracy

Dell Products Poland miałby otrzymać 52,7 mln euro na stworzenie nowego zakładu wytwórczego w Łodzi. Spółka zamierza otworzyć nowy zakład produkcji komputerów stacjonarnych, laptopów oraz serwerów. Oczekuje się, że dzięki inwestycji powstanie w Łodzi 3 tys. miejsc pracy. Koszty całej inwestycji to 189,58 mln euro.

Region łódzki zgodnie z unijnym prawem kwalifikuje się do pomocy regionalnej jako obszar o wyjątkowo niskim poziomie życia oraz wysokim bezrobociu. Ale w przypadku dużej pomocy KE musi zbadać ryzyko zakłócenia konkurencji.

Rozpoczynając w grudniu badanie pomocy, miała wątpliwości co do zgodności projektu z zasadami pomocy regionalnej dla dużych projektów inwestycyjnych. Komisja sprawdzała, na ile inwestycja wpłynie na zwiększenie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa oraz na ile spada zapotrzebowanie na produkty Della.

Irlandia przenosi się do Łodzi

Pomoc dla Della w Polsce budziła spore kontrowersje w Irlandii. Na początku stycznia koncern poinformował bowiem, że zamierza przenieść produkcję komputerów z irlandzkiego Limerick m.in. do Łodzi. Ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku. To część planu, który ma przynieść redukcję zatrudnienia w Limerick o około 1 900 osób, ale za to oszczędności rzędu 3 miliardów dolarów.

Fabrykę komputerów Dell uruchomiono w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie, uruchomiony kosztem 200 mln euro. W sierpniu ub. roku pojawiły się medialne doniesienia o sprzedaży łódzkiej fabryki tajwańskiej firmie elektronicznej Foxconn. Dell nie potwierdził tej informacji.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane