• rozwiń

Unia pomaga firmom. W tym roku rekordowo

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

- Ten rok będzie szczytem płatności przekazywanych firmom - powiedziała prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Bożena Lublińska-Kasprzak. Według szacunków PARP do przedsiębiorców może trafić około 4 mld zł.

- W tym roku najwięcej dofinansowywanych przez PARP inwestycji będzie się kończyć, stąd ten szczyt płatności - wyjaśniła prezes.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości pośredniczy we wdrażaniu w Polsce pieniędzy z unijnych programów Innowacyjna Gospodarka, Rozwój Polski Wschodniej i Kapitał Ludzki. Do końca zeszłego roku Agencja podpisała umowy na dofinansowanie inwestycji o wartości 29,1 mld zł, co oznacza, że rozdysponowała 97,8 proc. zarządzanej przez siebie puli pieniędzy z funduszy unijnych.

Ponad 4 mld w 2013

Z zakontraktowanych pieniędzy, do beneficjentów trafiło już 18,8 mld zł, czyli 61 proc. puli. Z tej kwoty co czwarta złotówka została przekazana w 2013 r. Łącznie w zeszłym roku PARP wypłacił 4,7 mld zł.

Prezes wyjaśniła, że w konkursach prowadzonych przez PARP w 2013 r. złożono ponad 8,3 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania inwestycji w wysokości 13,2 mld zł. Umowy podpisano na dofinansowanie inwestycji w łącznej wysokości 3,3 mld zł. Jak wskazała Bożena Lublińska-Kasprzak, w tym roku Agencja ogłosi jeszcze kilka konkursów, ale będą to już ostatnie nabory na dofinansowanie z budżetu UE na lata 2007-2013. - Chcemy do końca czerwca rozdysponować wszystkie pozostałe pieniądze - wyjaśniła.

W PARP trwają też prace nad przygotowaniem do wdrażania pieniędzy z budżetu UE na lata 2014-2020. - W przyszłej perspektywie będziemy takim centrum badawczym nowych instrumentów pobudzających przedsiębiorczość i innowacyjność. Będziemy też bezpośrednio wdrażać część programów - powiedziała prezes PARP.

Jak wydać pieniądze?

Na razie jeszcze nie wiadomo ostatecznie, jak dokładnie będzie wyglądało unijne wsparcie dla przedsiębiorców, w którym będzie uczestniczyć PARP. - Rozmowy na ten temat nadal trwają - zastrzegła prezes. Agencja jest gotowa pośredniczyć we wdrażaniu ok. 2 mld euro z programu Inteligentny Rozwój, ok. 2 mld euro z programu Rozwój Polski Wschodniej i ok. 250 mln euro z programu Wiedza, Edukacja, Rozwój.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane