• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Unia ostrzeże przed zabawką z magnesem

Unia ostrzeże przed zabawką z magnesem
Foto: TVN24 Foto: Magnetyczne zabawki pod kontrolą UE

Unia Europejska zamierza wprowadzić kolejne ograniczenia dla producentów zabawek. Już niedługo producenci sprzedający zabawki w UE będą musieli specjalnie oznaczać produkty z magnesami.

Najprawdopodobniej niebawem na opakowaniach zabawek zawierających magnesy pojawią się ostrzeżenia o zagrożeniu. - Chodzi o to, by uchronić dzieci przed groźnymi skutkami połknięcia magnesów podczas zabawy - powiedziała Meglena Kuneva, unijna komisarz ds. ochrony konsumentów.

Proponowane obostrzenia najpierw musi jeszcze zatwierdzić Europarlament. Potem Komisja Europejska wprowadzi je w życie. Takie ograniczenia do tej pory przyjęły już Francja i Niemcy. W innych krajach Unii nie było na razie żadnych norm dotyczących zabawek, których elementem są magnesy.

Gdzie się udać z dzieckiem, które połknęło magnes
Obowiązek odnosi się do "wszystkich zabawek magnetycznych, to znaczy zawierających lub składających się z jednego lub wielu magnesów, czy części magnetycznych, których rozmiar i kształt umożliwia ich połknięcie przez dzieci".

Chodzi o to, by ostrzec rodziców, że ich dziecko może połknąć drobny magnes, co doprowadzić może do poważnych konsekwencji. Dwa przyciągające się magnesy mogą bowiem doprowadzić do rozerwania narządów wewnętrznych dziecka.

Etykieta na opakowaniu lub w inny sposób dołączona do zabawki będzie musiała zawierać ostrzeżenie, że zabawka zawiera części magnetyczne oraz informację dla rodziców, by szukali natychmiastowej pomocy medycznej w przypadku, gdyby ich dziecko połknęło drobny element takiej zabawki.

To kolejne ograniczenie dla producentów zabawek. Nowe przepisy będą też dokładnie regulować m.in. w jaki sposób można mieszać zabawki z jedzeniem. Te regulacje mają wejść w życie najprawdopodobniej w 2010 roku.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane