• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Unia nie uratuje polskiego hazardu?

Unia nie uratuje polskiego hazardu?
Foto: TVN24 Foto: Firmy hazardowe poskarżyły się do Brukseli na ustawę

Komisja Europejska analizuje skargę polskiej Izby Gospodarczej Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych na nową ustawę hazardową. Zdaniem Izby, ustawa jest niezgodna z polską konstytucją i unijnym prawem. KE zaznacza jednak, że do tej pory nie dopatrzyła się żadnych nieprawidłowości.

- Służby dyrekcji generalnej ds. przedsiębiorstw KE dostały skargę polskich producentów urządzeń rozrywkowych, których dotyczy ustawa. Według tej skargi, ustawa powinna była być notyfikowana w Komisji Europejskiej. Eksperci sprawdzają obecnie skargę i na tym etapie nic więcej powiedzieć nie mogę - powiedział rzecznik KE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Ton Van Lierop. Zaznaczył, że na tym etapie KE nie ma żadnych zastrzeżeń ani zarzutów do polskiej ustawy hazardowej,

Walka o hazard

Skarga Izby wpłynęła do KE pod koniec grudnia ub.r. Wtedy też prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę, jednocześnie kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego. Izba Gospodarcza Operatorów i Producentów Urządzeń Rozrywkowych uważa, że ustawa hazardowa narusza konstytucję i jest sprzeczna z prawem europejskim.

Najpoważniejsze zarzuty Izby dotyczą m.in. braku realnych konsultacji społecznych, złamania gwarantowanych zasad prowadzenia działalności gospodarczej, zasady niezmieniania reguł w trakcie realizacji zezwoleń, zasad ochrony praw nabytych i interesów w toku. Izba krytykuje także, że prace nad ustawą, wprowadzającą zmiany w kodeksach karnym, karno-skarbowym i karno-wykonawczym trwały zbyt krótko. Jej zdaniem, zbyt restrykcyjna ustawa przyczyni się do rozwoju szarej strefy, niekontrolowanego wzmocnienia świata przestępczego i zmniejszenia wpływów do budżetu.

Nowa ustawa hazardowa przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych (poza kasynami), zakaz urządzania wideoloterii, znaczny wzrost podatków od hazardu i ograniczenia w reklamie hazardu.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane