• rozwiń

Unia liczy na koniec embarga na polskie mięso

Szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Moskwie Marc Franco uważa, że problem eksportu polskiego mięsa do Rosji zostanie rozwiązany w najbliższych tygodniach.

- To z kolei otworzy drogę do rozmów na temat nowego porozumienia między Rosją i Unią Europejską - oświadczył Franco w rozmowie z dziennikiem "Niezawisimaja Gazieta". Franco zauważył, że ostatnio atmosfera w relacjach polsko-rosyjskich zaczęła się wyraźnie poprawiać.

- Nowy premier (Donald) Tusk powiedział, że będzie dążyć do pozytywnych stosunków z Rosją. Również ze strony rosyjskiego rządu padły pozytywne oświadczenia o konieczności normalizacji relacji z Polską - wyliczył dyplomata.

Franco odnotował też, że "w Polsce przebywa grupa rosyjskich inspektorów, którzy kontrolują działalność przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem mięsa". - Ponadto, na zaproszenie rosyjskiego ministra rolnictwa Aleksieja Gordiejewa do Moskwy zamierza przyjechać jego polski kolega Marek Sawicki - dodał przedstawiciel KE w Moskwie.

Jego zdaniem, wszystko to wskazuje na prawdopodobieństwo, iż w najbliższych tygodniach problem mięsa zostanie rozwiązany. - W konsekwencji - uważa Franco - w najbliższych miesiącach otwarta zostanie perspektywa rozpoczęcia rozmów na temat nowego porozumienia o partnerstwie i współpracy między Rosją a UE.

Według źródeł dyplomatycznych w Moskwie, rozmowy Gordiejewa z Sawickim odbędą się w środę.

Polskie media juz kilkakrotnie wieściły koniec rosyjskiego embarga - ostatnio przy okazji ubiegłotygodniowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji w Brukseli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane