• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Unia grozi palcem spekulantom

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker zapowiada, że w razie konieczności zostaną podjęte "stanowcze działania" przeciwko spekulacjom na rynkach finansowych, godzącym w Grecję. Juncker szefuje też Eurogrupei - nieformalnemu ciału, które de facto kieruje polityką finansową strefy euro.

- Mamy w piwnicy narzędzia tortur i pokażemy je, jeśli trzeba - powiedział Juncker niemieckiej gazecie "Handelsblatt".

W jego opinii "polityka musi być w stanie powściągnąć rynki finansowe". Dodał on też, że polityka może być podatna na szantaż tylko w takim stopniu, w jakim do tego sama dopuści.

Przypadek Grecji, zadłużonej na ponad 300 miliardów euro i borykającej się z deficytem budżetowym wynoszącym 12,7 proc. PKB, wskazuje zdaniem Junckera na potrzebę powołania europejskiego rządu gospodarczego. - W strefie euro musi być jasne dla wszystkich, a obecnie zwłaszcza dla Grecji, że każdy członek traci część suwerenności. Kiedy już rozwiążemy grecki problem, musimy sobie sporządzić instrumentarium, służące unikaniu tego rodzaju problemów w przyszłości - uznał premier Luksemburga. Jednocześnie wskazał on, że nie ma mowy o ratowaniu Grecji z kłopotów przez przejęcie jej długów.

Agencja dpa wskazuje, że niepewność w kwestii ewentualnego pakietu ratunkowego dla Grecji wywołała na rynkach walutowych falę spekulacji przeciw euro. Od listopada 2009 roku wspólna waluta europejska straciła wobec dolara ok. 10 proc.

W ubiegłym tygodniu "Wall Street Journal" opisywał obiad na Manhattanie, na którym 8 lutego spotkali się zarządzający największymi funduszami hedgingowymi - a zaraz po nim liczba kontraktów futures, obstawiających spadek euro wzrosła do rekordowego poziomu.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane